Nashville Kennel Club Franklin, TN 2018-03-11
Posted by: Mary Dukes
Total Entry: 1723
Best In Show
- Judge: Olga Gagne
- Breed: Scottish Terrier
- Name: GCHP Woburn Barbary Iron Man
Reserve Best In Show
- Judge: Olga Gagne
- Breed: Dalmatian
- Name: CH Whitecap Excellence
Junior Showmanship
- Judge: Kimberly Meredith-Cavanna
- Entry: 30
- Class: Master
- Name: Mary Claire Ctibor
- Breed: Brittany
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Kimberly Meredith-Cavanna
- Entry: 509
- Breed: Siberian Husky
- Name: GCH Royal Star's Alternate Reality
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Kimberly Meredith-Cavanna
- Entry: 30
- Class: Open Intermediate
- Name: Taylor Blankenship
- Breed: Toy Manchester Terrier
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Kimberly Meredith-Cavanna
- Entry: 509
- Breed: Brittany
- Name: GCHB Dogwood Hollow So Be It CGC CA
Sporting Group
- Judge: Kimberly Meredith-Cavanna
- Entry: 289
- Breed: Weimaraner
- Name: GCH Starwood's Reinhard V Dietz CGC
- Breed: Pointer
- Name: CH Seasyde Chise
- Breed: Brittany
- Name: GCHP Brigadier's Lightening Strikes Twice
- Breed: English Setter
- Name: GCHG Esthete's The Bard Of Avon BN RA SH NAJ NF
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Dana Cline
- Entry: 227
- Breed: Beagle (over 13")
- Name: GCH Milroc Polarized Crush
- Breed: English Foxhound
- Name: GCH Monacacy Bend's Time of Opportunity
- Breed: Whippet
- Name: GCH Sporting Fields Love And Shenanigans
- Breed: Saluki
- Name: GCH Starlite's Made of the Best Stuff on Earth
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Debra Thornton
- Entry: 309
- Breed: Boxer
- Name: CH MB Van Gogh
- Breed: Giant Schnauzer
- Name: GCH Ingebar's Tynan Dances With Wildflowers
- Breed: Siberian Husky
- Name: GCHP Sharin Nick Of Dynasty RC Kennel
- Breed: Bernese Mountain Dog
- Name: GCHS Wyndrift's Driving Hearts Wild BN RE NDD CD
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Sharol Candace Way
- Entry: 172
- Breed: Scottish Terrier
- Name: GCHP Woburn Barbary Iron Man
- Breed: American Staffordshire Terrier
- Name: GCH Irresistibull's I'm On Fire with Ambition
- Breed: Standard Manchester Terrier
- Name: GCHB Mosaic's Fifth Element
- Breed: Australian Terrier
- Name: GCHS Bluquo's Saturday Night Special
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Barbara Dempsey Alderman
- Entry: 216
- Breed: Pekingese
- Name: GCH Hi-Win's Lucas At Da-Buew
- Breed: Pomeranian
- Name: Thai Silk Golden Legend
- Breed: Pug
- Name: GCHP Hill Country's Puttin' On The Ritz
- Breed: Smooth Coat Chihuahua
- Name: GCHG Knockout Never Say Never
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Cindy Meyer
- Entry: 187
- Breed: Dalmatian
- Name: CH Whitecap Excellence
- Breed: French Bulldog
- Name: GCHP Bandog 's A League Of His Own At TX Star
- Breed: Tibetan Spaniel
- Name: GCHP Kan Sing Ambrier's Manaslu V Altnaharra
- Breed: Schipperke
- Name: GCHP Rivendel's Barefoot Bandit
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Carolyn A Herbel
- Entry: 323
- Breed: German Shepherd Dog
- Name: GCHP Marquis' Hermes V Kenlyn
- Breed: Old English Sheepdog
- Name: GCH Lambluv's Broadway Treasure
- Breed: Cardigan Welsh Corgi
- Name: GCHP Legacy Legend 's Carribean Gem
- Breed: Australian Cattle Dog
- Name: GCHG Uretopia N Outrun Bold Venture
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.