Hoosier Kennel Club, Inc. Indianapolis, IN 2018-02-11
Posted by: -
Total Entry: 1480
Best In Show
- Judge: Mrs. Barbara Dempsey Alderman
- Breed: Shetland Sheepdog
- Name: GCHP Syringa - Akadia The Corsair
Reserve Best In Show
- Judge: Mrs. Barbara Dempsey Alderman
- Breed: West Highland White Terrier
- Name: GCH Skyehigh's Miss Hyperion
Junior Showmanship
Not offered.
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Reserve Junior Showmanship
Not offered.
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Sporting Group
- Judge: Mrs. Delores Burkholder
- Entry: 208
- Breed: Brittany
- Name: GCHP Dream Hi's Don't Hate The Player Hate The Game
- Breed: Golden Retriever
- Name: GCH Summits I Can Cry If I Want To
- Breed: English Cocker Spaniel
- Name: CH Brandilyns Time Travler
- Breed: Labrador Retriever
- Name: Frogcreek Shoot For The Stars
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Mr. Jon Cole
- Entry: 179
- Breed: Beagle (over 13")
- Name: GCH Milroc Polarized Crush
- Breed: Norwegian Elkhound
- Name: GCHG Silhouette's Hope Solo
- Breed: Saluki
- Name: GCH DC Karob Sandstorm Faster Forward SC
- Breed: Whippet
- Name: GCH DC Kalina Ableaim Hats And Fashions SC DS
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mrs. Gloria Geringer
- Entry: 334
- Breed: Doberman Pinscher
- Name: CH BellaCane Abira Duchess Royale V Obermark
- Breed: Boxer
- Name: GCHP Cinnibon's Bedrock Bombshell
- Breed: Bernese Mountain Dog
- Name: GCHG Lavish's Brut Premier
- Breed: Portuguese Water Dog
- Name: GCHG Marshview Great Ballz Of Fire RN MX MXJ CA CGC
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Mrs. Gloria Geringer
- Entry: 116
- Breed: West Highland White Terrier
- Name: GCH Skyehigh's Miss Hyperion
- Breed: American Staffordshire Terrier
- Name: GCHB Alpines Lbk Living On The Road DS CGC
- Breed: Airedale Terrier
- Name: GCHB Rybas Razmataz + All That Jazz CAA RATN CGC
- Breed: Russell Terrier
- Name: CH Kanix Don Domingo
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Dr. Roger Pritchard
- Entry: 215
- Breed: Havanese
- Name: GCHP That's Pullin' At Your Heart Strings
- Breed: Italian Greyhound
- Name: GCH Resounding Carmen Christi
- Breed: Maltese
- Name: GCHG Seabreeze That One Particular Harbor
- Breed: Chinese Crested
- Name: GCHB Edelweiss A Little Freaky Deaky
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Mrs. Loraine Boutwell
- Entry: 201
- Breed: Standard Poodle
- Name: GCHB Wintergarden The Heat Is On
- Breed: Dalmatian
- Name: GCHP Dakota Into The Woods
- Breed: Chinese Shar-Pei
- Name: GCHS Lin Shans Feeling The Future With O-Na-Pei
- Breed: Miniature Poodle
- Name: GCH Piciu Dei Gini S Tsvetochnoi Poljany
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Mr. Dana Cline
- Entry: 227
- Breed: Shetland Sheepdog
- Name: GCHP Syringa - Akadia The Corsair
- Breed: Old English Sheepdog
- Name: CH Lambluvs Broadway Treasure
- Breed: Bouvier des Flandres
- Name: GCHB IM Special Griswalds Official Sequel
- Breed: Cardigan Welsh Corgi
- Name: GCH Wyncrest's You'll Be In My Heart HT
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.