Fort Bend Kennel Club, Inc. Rosenberg, TX 2018-01-21
Posted by: Sue Vroom
Total Entry: 760
Best In Show
- Judge: Mr. Fred C Bassett
- Breed: Grand Basset Griffon Vendeen
- Name: GCHB Palomino Du Greffier Du Roi
Reserve Best In Show
- Judge: Mr. Fred C Bassett
- Breed: Smooth Coat Chihuahua
- Name: GCHG Knockout White Owl
Junior Showmanship
- Judge: Mrs. Debra Nordby
- Entry: ---
- Class: Novice Junior
- Name: Kady Schneider
- Breed: Australian Shepherd
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
Not offered.
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Mrs. Debra Nordby
- Entry: ---
- Class: Open Intermediate
- Name: Logan Yankowski
- Breed: Borzoi
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
Not offered.
Sporting Group
- Judge: Mr. Kenneth A. Buxton
- Entry: 140
- Breed: Nova Scotia Duck Tolling Retriever
- Name: GCH Star Crowned Javahill2sexy4mygenes RN CGC
- Breed: Irish Setter
- Name: GCHS Sweetwood's Knave of Hearts
- Breed: Golden Retriever
- Name: CH Dalane Heard It Minty Times
- Breed: Field Spaniel
- Name: GCHG Killara's Brighter Than The Sun TD SH RATO
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Mrs. Gloria L. Geringer
- Entry: 116
- Breed: Grand Basset Griffon Vendeen
- Name: GCHB Palomino Du Greffier Du Roi
- Breed: Longhaired Dachshund
- Name: CH Granvalero's Shining Star SL
- Breed: Whippet
- Name: GCHG Bo-Bett's Favorite Pick
- Breed: Petit Basset Griffon Vendeen
- Name: GCHS Pink Panther V. Tum-Tums Vriendjes
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mrs. Donna J. Buxton
- Entry: 86
- Breed: Great Pyrenees
- Name: GCHS Rivergrove's Cloudy Bay
- Breed: Alaskan Malamute
- Name: CH Corazon Wild Wind Pedal To The Medal
- Breed: Doberman Pinscher
- Name: GCH Treu's Above Reproah V Touchstone
- Breed: Boerboel
- Name: GCH Fuller's Simply Irresistible CGC
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Mr. Fred C Bassett
- Entry: 53
- Breed: Standard Manchester Terrier
- Name: GCHG Sagacity's Mystify Me
- Breed: Miniature Bull Terrier
- Name: GCHB Menushas Pancho Villa
- Breed: Norwich Terrier
- Name: GCHG Itsy Bitsy Thistledown Family Ties
- Breed: Wire Fox Terrier
- Name: GCH Dalriada's Strom Warning At Graycottage
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mrs. Gloria L. Geringer
- Entry: 110
- Breed: Smooth Coat Chihuahua
- Name: GCHG Knockout White Owl
- Breed: Chinese Crested
- Name: GCHS Kaylen's Wish Upon A Star
- Breed: English Toy Spaniel (Blenheim & Prince)
- Name: GCHP Clussexx Cream and Crimson
- Breed: Yorkshire Terrier
- Name: GCH Rigair Unique Leo
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Mr. Kenneth A. Buxton
- Entry: 102
- Breed: Chinese Shar-Pei
- Name: GCH Brekkukots Allies with Underdog CGC
- Breed: Standard Poodle
- Name: CH Harten's Spend Thrift
- Breed: Keeshond
- Name: CH Showtyme Admiral The Mighty Sven
- Breed: Bulldog
- Name: GCHS D' Toledo 'The Handsome Man' Muneco
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Mr. Fred C Bassett
- Entry: 136
- Breed: Border Collie
- Name: GCHG Fu You Yuan Odin Firestone
- Breed: Belgian Sheepdog
- Name: GCHS Adagio N Belbrook's Espirit de Fantasia
- Breed: Rough Collie
- Name: GCHG Sylvan Argent Hollywood And Vine
- Breed: Pumi
- Name: GCHG Italianstyle Casper
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.