Delaware Water Gap Kennel Club Allentown, PA 2017-12-15
Posted by: Diana Wilson
Total Entry: 789
Best In Show
- Judge: Mrs. Kimberly Meredith-Cavanna
- Breed: Giant Schnauzer
- Name: GCH Ingebar's Tynan Dances With Wildflowers
Reserve Best In Show
- Judge: Mrs. Kimberly Meredith-Cavanna
- Breed: American Staffordshire Terrier
- Name: GCHP Roadhouse's Life Of The Party CGCA CGCU RATN DN CA
Junior Showmanship
Not offered.
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
Not offered.
Reserve Junior Showmanship
Not offered.
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
Not offered.
Sporting Group
- Judge: Mrs. Jacqueline L Stacy
- Entry: 188
- Breed: Clumber Spaniel
- Name: GCHS Clussexx Man of Steel
- Breed: English Springer Spaniel
- Name: GCHP Cerise Blindside
- Breed: Sussex Spaniel
- Name: GCH Kamand's Full Of Beans @ Erinhill
- Breed: Chesapeake Bay Retriever
- Name: GCHB Pond Hollow The North Wind
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Dr. John Reeve-Newson
- Entry: 72
- Breed: American Foxhound
- Name: GCH Kiarry's Stonewall Jackson
- Breed: Saluki
- Name: GCHP Aurora's Rhythm of My Heart
- Breed: Pharaoh Hound
- Name: GCHS DC Mia-Bakhu Sleeping With The Enemy Of Hallam MC
- Breed: Rhodesian Ridgeback
- Name: GCH Celtic Lore's Perfect Storm JC
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Dr. John Reeve-Newson
- Entry: 178
- Breed: Giant Schnauzer
- Name: GCH Ingebar's Tynan Dances With Wildflowers
- Breed: Doberman Pinscher
- Name: GCHP Raklyn's Field Of Dreams Alisaton
- Breed: Alaskan Malamute
- Name: GCHG Onan House Of The Rising Sun
- Breed: Bullmastiff
- Name: GCHG Bella Vita's Sambuca Malinari
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Mrs. Jacqueline L Stacy
- Entry: 64
- Breed: American Staffordshire Terrier
- Name: GCHP Roadhouse's Life Of The Party CGCA CGCU RATN DN CA
- Breed: Norfolk Terrier
- Name: GCHG Argyles Red Diamond
- Breed: Colored Bull Terrier
- Name: GCH Madcap Jump Over The Moon
- Breed: Border Terrier
- Name: GCHS Meadowlake Booty Call BN CGC
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mr. Terry Stacy
- Entry: 103
- Breed: Maltese
- Name: GCH Melitics Prima Ballerina Ana Pavlova
- Breed: Yorkshire Terrier
- Name: GCH Caraneal's It's All About Mimi
- Breed: Toy Poodle
- Name: GCHG Smash Jp Copenhagen
- Breed: Smooth Coat Chihuahua
- Name: GCHP Hallmark's Sandbox Slugger At Markenhaus
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Mrs. Christine E Calcinari
- Entry: 99
- Breed: Schipperke
- Name: GCHS Delamer Susi Sells Suchi On The Boardwalk
- Breed: Dalmatian
- Name: GCHG Planett's Ancient Mariner CA CGC
- Breed: Miniature Poodle
- Name: CH Surrey Turbinado
- Breed: Tibetan Spaniel
- Name: GCH Nightengale Across The Universe
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Mr. David J. Kirkland
- Entry: 84
- Breed: German Shepherd Dog
- Name: CH Stuttgart's Now Don't Refuse Me Of Masrock
- Breed: Pembroke Welsh Corgi
- Name: GCHS Nchanted Concerto
- Breed: Pyrenean Shepherd
- Name: GCHG RPK3 La Brise Chanson D'Amour
- Breed: Briard
- Name: CH Fairytale's Lilly From The Lion
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: Mr. David J. Kirkland
- Entry: 1
- Breed: Grand Basset Griffon Vendeen
- Name: Gebeba's Code Breaker
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.