Rock Creek Kennel Club West Friendship, MD 2017-11-25
Posted by: James Mitchell
Total Entry: 1099
Best In Show
- Judge: Raymond Filburn Jr
- Breed: Puli
- Name: CH Cordmaker Mister Blue Sky
Reserve Best In Show
- Judge: Raymond Filburn Jr
- Breed: English Springer Spaniel
- Name: GCH Random Legacy Dylan Du Revention
Junior Showmanship
- Judge: Raymond Filburn Jr
- Entry: 8
- Class: Open Senior
- Name: Sara Kasperitis
- Breed: ---
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
Not offered.
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Raymond Filburn Jr
- Entry: 8
- Class: Open Senior
- Name: Racheal Desantos
- Breed: Black Cocker Spaniel
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
Not offered.
Sporting Group
- Judge: Nena Dee
- Entry: 230
- Breed: English Springer Spaniel
- Name: GCH Random Legacy Dylan Du Revention
- Breed: Sussex Spaniel
- Name: GCH Kamand's Full Of Beans@ Erinhill
- Breed: German Shorthaired Pointer
- Name: GCHP Diadem J Sun Farms Solve The Case
- Breed: Black Cocker Spaniel
- Name: GCHP Beachstone's Blacklist
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Dr Anthony DiNardo
- Entry: 130
- Breed: Portuguese Podengo Pequeno
- Name: GCH Radical De Viamonte
- Breed: American Foxhound
- Name: GCH Kiarry's Stonewall Jackson
- Breed: Ibizan Hound
- Name: CH Abbaio It Girl
- Breed: Petit Basset Griffon Vendeen
- Name: GCHP Talus Stonehouse I'm A Travelin' Man
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Dr Anthony Di Nardo
- Entry: 166
- Breed: Saint Bernard
- Name: GCHP Elba's Aristo Presto
- Breed: Great Pyrenees
- Name: GCHG Rivergroves The Name Of The Game
- Breed: Siberian Husky
- Name: GCHP Sharin Nick Of Dynasty RC Kennel
- Breed: Bernese Mountain Dog
- Name: GCH Witchways Keeping My Cool CD BN RN
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Rodney Herner
- Entry: 86
- Breed: Norfolk Terrier
- Name: GCHG Yarrow Venerie Winning Ticket
- Breed: West Highland White Terrier
- Name: GCH Atom De La 'pomme
- Breed: ---
- Name: ---
- Breed: Cairn Terrier
- Name: GCH Caledonian Celestial Tea Of Wolfpit
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Barbara Dempsey Alderman
- Entry: 119
- Breed: Affenpinscher
- Name: CH Yarrow Hi-Tech Drills N Skills
- Breed: Pomeranian
- Name: CH Jan-Shars Dodge The Bullet
- Breed: Brussels Griffon
- Name: GCHB St Johns Isn't She Precious At Homestead
- Breed: English Toy Spaniel (King Charles & Ruby)
- Name: GCH Southdown Fait Accompli
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Dr Anthony DiNardo
- Entry: 96
- Breed: French Bulldog
- Name: GCHG Haloridge's Cruisin The Open Sea
- Breed: Standard Poodle
- Name: GCHS Hightide Stormsurge
- Breed: Schipperke
- Name: GCHS Aned's Blaise
- Breed: Dalmatian
- Name: GCHG Planett's Ancient Mariner CA CGC
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Mrs. Barbara Dempsey Alderman
- Entry: 118
- Breed: Puli
- Name: CH Cordmaker Mister Blue Sky
- Breed: German Shepherd Dog
- Name: GCH Stuttgart's Now Don't Refuse Me Of Mas
- Breed: Bouvier des Flandres
- Name: GCH Quiche's New Kid On The Block
- Breed: Pembroke Welsh Corgi
- Name: GCHS Nchanted Concerto
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.