Agathon Kennel Club, Inc. Tallmadge, OH 2017-11-25
Posted by: Sandra D'Andrea
Total Entry: 971
Best In Show
- Judge: Mr. Arley D. Hussin
- Breed: Siberian Husky
- Name: GCHP Highlander's Take It To The Limit
Reserve Best In Show
- Judge: Mr. Arley D. Hussin
- Breed: Wirehaired Dachshund
- Name: GCH Starbarrack 'N J'S Sweet Dreams SW
Junior Showmanship
- Judge: Ms. Judy Lowther
- Entry: 12
- Class: Open Intermediate
- Name: Royal Miller
- Breed: Soft Coated Wheaten Terrier
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Ms. Judy Lowther
- Entry: 388
- Breed: Akita
- Name: GCHS Absolute's I Want To Go The Distance At Mimar BN RE CGC TT
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Ms. Judy Lowther
- Entry: 12
- Class: Open Junior
- Name: Elise Patti
- Breed: Borzoi
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Ms Judy Lowther
- Entry: 388
- Breed: Pembroke Welsh Corgi
- Name: GCHB Brynlea Sandfox Shadow Dancer CA CGC BN RN
Sporting Group
- Judge: Mrs. Rita Kadike-Skadina
- Entry: 183
- Breed: English Setter
- Name: GCH Winfield' N Chebaco Just So You Know
- Breed: Irish Setter
- Name: GCH Lunn's Xception To The Rule
- Breed: Clumber Spaniel
- Name: Nexus Cruise Control CGC BN
- Breed: English Cocker Spaniel
- Name: Manca's Body And Soul
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Mrs. Janet M. Schwalbe
- Entry: 166
- Breed: Wirehaired Dachshund
- Name: GCH Starbarrack 'N J'S Sweet Dreams SW
- Breed: Afghan Hound
- Name: GCHS Ciel Vent Divin Of Schon Wald JP
- Breed: Whippet
- Name: GCH Karasar's Resurgence
- Breed: Beagle (over 13")
- Name: GCHS Pun Kotzky Treasure In The Dust
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Ms. Diane Anderson
- Entry: 209
- Breed: Siberian Husky
- Name: GCHP Highlander's Take It To The Limit
- Breed: Bernese Mountain Dog
- Name: GCHP Adesa's Best In Show
- Breed: Great Dane
- Name: GCHB Alpine's She's So Rock Steady Bam A Lam
- Breed: Cane Corso
- Name: GCH Serafinas Ever So Clever Of CastleGuard
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Mrs. Ann D. Hearn
- Entry: 62
- Breed: American Staffordshire Terrier
- Name: GCH Ko Bo's Prometeus
- Breed: Russell Terrier
- Name: CH Kanix Don Domingo
- Breed: Wire Fox Terrier
- Name: GCHB Elmdale's Journey From Purtston
- Breed: White Bull Terrier
- Name: GCHB BillianBully Belligerent At BoBuddy
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mrs. Patricia (Pat) Hastings
- Entry: 122
- Breed: Yorkshire Terrier
- Name: GCH Karma's Promise Key-Per
- Breed: Italian Greyhound
- Name: GCHG Ferazi GDM Titania At Jaros
- Breed: Shih Tzu
- Name: GCH Hallmark Jolei Super Powers
- Breed: Havanese
- Name: GCH Marcosa's Yes We Can
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Mrs. Ann D. Hearn
- Entry: 92
- Breed: French Bulldog
- Name: GCH Safari's Look No Further
- Breed: Standard Poodle
- Name: GCHS Targa The Conqueror
- Breed: Chinese Shar-Pei
- Name: GCHB El Yoc Kori
- Breed: Chow Chow
- Name: GCHS Fu San Texas Legend CGCA
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Mrs. Patricia (Pat) Hastings
- Entry: 129
- Breed: Spanish Water Dog
- Name: GCHB Jango CM2
- Breed: Briard
- Name: GCH Deja Vu Popsakadoo If It Quacks Like A Duck
- Breed: Icelandic Sheepdog
- Name: GCHS Vinlands Kippa Jane CAA CGCA
- Breed: German Shepherd Dog
- Name: GCHP Marquis' Hermes V Kenlyn
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: Mrs. Rita Kadike-Skadina
- Entry: 2
- Breed: Azawakh
- Name: Xolani Ak IIaman SC CM3
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.