Scottsdale Dog Fanciers Association, Inc. Chandler, AZ 2017-11-24
Posted by: Lawrence Cornelius
Total Entry: 1047
Best In Show
- Judge: Ms. Sharol Candace Way
- Breed: Smooth Coat Chihuahua
- Name: GCHG Knockout White Owl
Reserve Best In Show
- Judge: Ms. Sharol Candace Way
- Breed: Newfoundland
- Name: GCHP Oceano Darbydale's Executive Decision
Junior Showmanship
- Judge: Mr. James Fehring
- Entry: 18
- Class: Open Senior
- Name: Ethan Coye
- Breed: Cane Corso
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mr. Rodney R. Merry
- Entry: ---
- Breed: Boxer
- Name: GCHS La Pawz OMG Look At Me
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Mr. James Fehring
- Entry: 18
- Class: Open Junior
- Name: Janina Nicosia-Campbell
- Breed: English Toy Spaniel (King Charles & Ruby)
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mr. Rodney R. Merry
- Entry: ---
- Breed: Shetland Sheepdog
- Name: GCH Sunnyvale California Chrome
Sporting Group
- Judge: Mr. Joe C. Walton
- Entry: 126
- Breed: English Springer Spaniel
- Name: GCHP Foxboro Cristolino
- Breed: Gordon Setter
- Name: GCH Timbaray N'Sastya's Outlaw JH, CD
- Breed: Golden Retriever
- Name: GCH 24KT Season's Treasure Island
- Breed: Irish Setter
- Name: GCH Jadestar Torch 'N Twang
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Mr. Bart A. Miller
- Entry: 167
- Breed: Borzoi
- Name: GCHG Belisarius JP My Sassy Girl
- Breed: Petit Basset Griffon Vendeen
- Name: GCH Soletrader Annie Mac
- Breed: Basset Hound
- Name: GCHG Blossomhil's Topsfield Sanchu A Little Princess
- Breed: Beagle (over 13")
- Name: GCHP Windstar's Magnum Opus
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mrs. Linda M. Riedel
- Entry: 173
- Breed: Newfoundland
- Name: GCHP Oceano Darbydale's Executive Decision
- Breed: Mastiff
- Name: GCH Autumn Oaks Silver Lining I'll Be Your Hucklebe
- Breed: Giant Schnauzer
- Name: GCHS Highstyles Gabby Girl
- Breed: Rottweiler
- Name: GCH Richmar's Dream Of Phoenix Rising Von Cyphe
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Mrs. Lynne M Myall
- Entry: 76
- Breed: Smooth Fox Terrier
- Name: GCH Sunlyn Someone Special
- Breed: Kerry Blue Terrier
- Name: CH Lighthouse Caught Up In You
- Breed: Norfolk Terrier
- Name: GCH Max-Well's Meant To Bee
- Breed: Miniature Bull Terrier
- Name: GCH Moolti VIP Del Gran Vencedor
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mr. James Fehring
- Entry: 200
- Breed: Smooth Coat Chihuahua
- Name: GCHG Knockout White Owl
- Breed: Miniature Pinscher
- Name: GCH Kimro's Miss Vera Vain
- Breed: Affenpinscher
- Name: GCHG Tamarin Tailback
- Breed: Havanese
- Name: GCH Bellatak Swing Time
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Mr. Rodney R. Merry
- Entry: 99
- Breed: Tibetan Terrier
- Name: GCHS Players As You Like It
- Breed: Standard Poodle
- Name: CH Versace's Tiffany Diamond Rose By Starlight
- Breed: Bulldog
- Name: GCHP Pop-a-top Chimera Deal Me In
- Breed: Keeshond
- Name: GCH Shainakees Faith In Song At South Car
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Mrs. Sharon Newcomb
- Entry: 182
- Breed: Australian Shepherd
- Name: GCHS Catalinas Master Of Illusion
- Breed: Australian Cattle Dog
- Name: GCH Renegades Pay'n It Forward At Dawn Heir HT
- Breed: Bearded Collie
- Name: GCH Scott's First Lady
- Breed: Shetland Sheepdog
- Name: GCHS Mystic Ava Gardner
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.