Furniture City Kennel Club, Inc. Winston-Salem, NC 2017-11-11
Posted by: Mary Dukes
Total Entry: 643
Best In Show
- Judge: Geir Flyckt-Pederson
- Breed: Pug
- Name: GCHP Hill Country's Puttin' On The Ritz
Reserve Best In Show
- Judge: Geir Flyckt-Pederson
- Breed: ASCOB Cocker Spaniel
- Name: GCHP Silverhall Strike Force
Junior Showmanship
- Judge: John Schoeneman
- Entry: 7
- Class: Open Senior
- Name: Adrianna Martin
- Breed: Smooth Fox Terrier
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Joanne (Jan) Paulk
- Entry: 302
- Breed: Dalmatian
- Name: GCHG SunnyOaks One And Done
Reserve Junior Showmanship
- Judge: John Schoeneman
- Entry: 7
- Class: Open Intermediate
- Name: Paige Giebel
- Breed: Brittany
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Joanne (Jan) Paulk
- Entry: 302
- Breed: English Springer Spaniel
- Name: GCH Otein's Effervesence
Sporting Group
- Judge: Maureen Day
- Entry: 127
- Breed: ASCOB Cocker Spaniel
- Name: GCHP Silverhall Strike Force
- Breed: Black Cocker Spaniel
- Name: GCHB Xotica N Bib 'N'Tux One Shining Moment
- Breed: German Shorthaired Pointer
- Name: Laden Field's Kaposia On Point JH
- Breed: Boykin Spaniel
- Name: GCH Larley's Nothing But The Truth
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Joy Brewster
- Entry: 95
- Breed: Beagle (over 13")
- Name: GCH Ker-Win Oh My Stars Bewitched
- Breed: Whippet
- Name: GCH Ableaim Your Wildest Dreams
- Breed: Afghan Hound
- Name: GCHS Pahlavi Running With Scissors
- Breed: Smooth Dachshund
- Name: GCH Majesdach Carmel Macchiatto
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Faye Strauss
- Entry: 93
- Breed: Bullmastiff
- Name: GCH Beowulf & Nevaeh Hard Fast & Beautiful
- Breed: Doberman Pinscher
- Name: CH Allure Not That Innocent
- Breed: Great Dane
- Name: GCHG CAB's Lagarada Wrap'd N Gold Rib'n XR
- Breed: Siberian Husky
- Name: GCH Trillium Blue's Sweetgrass Purple Reign
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Joanne (Jan) Paulk
- Entry: 41
- Breed: Lakeland Terrier
- Name: GCHS Teraz Red Deuce Coupe
- Breed: Welsh Terrier
- Name: GCH Seaplume's Hit The Spot
- Breed: Russell Terrier
- Name: CH Tarquin Terrydale Jane Russell
- Breed: American Staffordshire Terrier
- Name: GCH Pnx X-Factor Damarhoff
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Bonnie Linnell Clarke
- Entry: 108
- Breed: Pug
- Name: GCHP Hill Country's Puttin' On The Ritz
- Breed: Pomeranian
- Name: GCHP Moxiepom's Max Schmeling
- Breed: Cavalier King Charles Spaniel
- Name: CH Bonitos Companeros What's Up
- Breed: Toy Fox Terrier
- Name: GCHG Valcopy Hot N Flashy Niklby
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Joy S. Brewster
- Entry: 74
- Breed: Standard Poodle
- Name: GCHS Hightide Stormsurge
- Breed: Chow Chow
- Name: Sitze-Gou's Qing-Jao
- Breed: Bichon Frise
- Name: GCH Sassafras One's Vogelflight Honor To (Eli)
- Breed: Bulldog
- Name: GCHS Sureshot Zimanee Only In Dreams
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Joanne (Jan) Paulk
- Entry: 105
- Breed: Australian Shepherd
- Name: GCH Impact's Golden Ray CA CGCA
- Breed: Berger Picard
- Name: CH Gotham De La Jassette Du Cap Del Mas
- Breed: Polish Lowland Sheepdog
- Name: GCHB Snowhill's Zak Misha Z StarPons CGC CDX OAP OJP NFP
- Breed: Swedish Vallhund
- Name: Beidelyn Still The One St RATO NAP NJP
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.