Virginia Kennel Club Richmond, VA 2014-06-22
Posted by: James Mitchell
Total Entry: 1058
Best In Show
- Judge: Mrs. Dorothy Collier
- Breed: Portuguese Water Dog
- Name: GCH Claircreek Impression De Matisse
Reserve Best In Show
- Judge: Mrs. Dorothy Collier
- Breed: Pekingese
- Name: GCH Pequest General Tso
Junior Showmanship
- Judge: Patricia Laurens
- Entry: ---
- Class: ---
- Name: Kasey O'Brien
- Breed: ---
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
Not offered.
Reserve Junior Showmanship
- Judge: ---
- Entry: ---
- Class: ---
- Name: ---
- Breed: ---
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Sporting Group
- Judge: Mr. Brian Meyer
- Entry: ---
- Breed: English Cocker Spaniel
- Name: GCH Fieldstone Carousel Hell's Kitchen
- Breed: Welsh Springer Spaniel
- Name: GCH Trystyn Statesman Cactus Blue
- Breed: English Setter
- Name: GCH Weymouth's En Fuego
- Breed: Flat-Coated Retriever
- Name: GCHP Windy Hill Dance To The Music JH
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Gloria Geringer
- Entry: ---
- Breed: Bloodhound
- Name: GCH Flessner's International S'Cess
- Breed: Petit Basset Griffon Vendeen
- Name: GCHP Iceage V. Tum-Tums Vriendjes
- Breed: American Foxhound
- Name: GCH Kiarry's Stonewall Jackson
- Breed: Borzoi
- Name: GCH Vento Danza Versachi Of The Wild Hunt
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mrs. Cindy Meyer
- Entry: ---
- Breed: Portuguese Water Dog
- Name: GCH Claircreek Impression De Matisse
- Breed: Akita
- Name: GCH CR-Wicca's Trade Secret
- Breed: Giant Schnauzer
- Name: GCH Skansen's Havannah
- Breed: Great Pyrenees
- Name: GCH GCH Rivergroves Enough Said
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Mr. James E Frederiksen
- Entry: ---
- Breed: Skye Terrier
- Name: GCH Cragsmoor Good Time Charlie
- Breed: Scottish Terrier
- Name: GCH McVan's To Russia With Love
- Breed: Sealyham Terrier
- Name: GCH Efbe'sThunder Rd At Burberry
- Breed: West Highland White Terrier
- Name: CH Glenns Monte Carlo
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mr. James E Frederiksen
- Entry: ---
- Breed: Pekingese
- Name: GCH Pequest General Tso
- Breed: Pug
- Name: CH Hill Country's Tag I'M It
- Breed: Toy Poodle
- Name: GCH Samsh JP Beauty & Beat
- Breed: Affenpinscher
- Name: GCH Yarrow's Hi-Tech Ben There Done That
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Mrs. Donna J. Buxton
- Entry: ---
- Breed: Dalmatian
- Name: GCH Spotted Bliss Oreo Delight
- Breed: Miniature Poodle
- Name: GCH Surrey Cherry Garcia
- Breed: ---
- Name: ---
- Breed: Tibetan Spaniel
- Name: GCH Kan Sing's Po-Ba-Ri At Arundina
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Kenneth Berg
- Entry: ---
- Breed: Bearded Collie
- Name: GCH Ha'Penny MiramarTheFabFawn
- Breed: German Shepherd Dog
- Name: CH Woodside's Megabucks
- Breed: Shetland Sheepdog
- Name: CH Cinder Glo Living The Dream
- Breed: Finnish Lapphund
- Name: GCH Lumiturpa Tapakka
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: Mr. Kenneth A. Buxton
- Entry: ---
- Breed: Miniature American Shepherd
- Name: Dynasty's Triple Crown CM4
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.