Southern Oregon Kennel Club Central Point, OR 2017-11-04
Posted by: Bryan Martin
Total Entry: 740
Best In Show
- Judge: Ms. Pluis Davern
- Breed: Akita
- Name: GCH Mojo's Continuation Of A Myth
Reserve Best In Show
- Judge: Ms. Pluis Davern
- Breed: Bulldog
- Name: CH Dlanor's Bringin Moxie To D'Vista
Junior Showmanship
- Judge: Mrs. Kathryn Gaut
- Entry: 12
- Class: Open Senior
- Name: Andrew Mueller
- Breed: Border Terrier
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mr. Timothy S. Robbins
- Entry: 268
- Breed: Scottish Deerhound
- Name: CH Glencrag's Kenna O'Fernhill
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Mrs. Kathryn Gaut
- Entry: 12
- Class: Open Intermediate
- Name: Matthew Mueller
- Breed: Pug
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mr. Timothy S. Robbins
- Entry: 268
- Breed: Tibetan Mastiff
- Name: AngelTibeta Valensia Of Dawa
Sporting Group
- Judge: Mr. Rick Gschwender
- Entry: 105
- Breed: Irish Setter
- Name: GCHP Mi Jean's You Mad Bro?
- Breed: Brittany
- Name: GCHP Dream Hi's Don't Hate The Player Hate The Game
- Breed: Chesapeake Bay Retriever
- Name: GCH Shocktop's Power To Act
- Breed: ASCOB Cocker Spaniel
- Name: GCHP Blondheim's Easy Matters
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Mrs. Gloria L. Geringer
- Entry: 111
- Breed: Longhaired Dachshund
- Name: GCHP Bedazzled Grand Marnier Of Mt.
- Breed: Portuguese Podengo Pequeno
- Name: GCH Bonsai Noble Adventurer
- Breed: Whippet
- Name: GCH Windborn Starline Heiress JC BN
- Breed: Scottish Deerhound
- Name: CH Glencrag's Kenna O'Fernhill
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mr. R.C. Williams
- Entry: 134
- Breed: Akita
- Name: GCH Mojo's Continuation Of A Myth
- Breed: Alaskan Malamute
- Name: GCHG Peace River Rogue You Just Gotta Believe
- Breed: Boxer
- Name: GCH Galaroc N Ewing's Showdown
- Breed: Bullmastiff
- Name: GCHG Affinity's 3-Sheets To The Wind
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Mr. John Constantine-Amodei
- Entry: 76
- Breed: Border Terrier
- Name: GCHS Greley's super Extraordinary Scout
- Breed: Miniature Bull Terrier
- Name: GCHG Brownstone's Gunnin' For Glory
- Breed: Sealyham Terrier
- Name: GCHS Bluff's End Breezing On In
- Breed: Miniature Schnauzer
- Name: GCH Hutch's I'm Rock Solid
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mr. Timothy S. Robbins
- Entry: 90
- Breed: Chinese Crested
- Name: GCHG Kulana's Stand By Me
- Breed: Affenpinscher
- Name: GCH Scaramouche V. Tani Kazari
- Breed: Silky Terrier
- Name: GCHS Weeluv's Million Dollar Baby
- Breed: Miniature Pinscher
- Name: GCHB Sidels The Phantom Menace
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Ms. Marcie S. Dobkin
- Entry: 88
- Breed: Bulldog
- Name: CH Dlanor's Bringin Moxie To D'Vista
- Breed: Bichon Frise
- Name: GCHG Belle Creek's All I Care About Is Love
- Breed: Chinese Shar-Pei
- Name: GCH Broken Rds Can We Talk At Prunehill CDC
- Breed: Shiba Inu
- Name: GCHG Jogoso's Makin' Waves
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Mrs. Sulie Greendale-Paveza
- Entry: 69
- Breed: Belgian Tervuren
- Name: GCHP Sky Acres Maximum Altitude
- Breed: Bouvier des Flandres
- Name: GCHB Aristes Living In The Light
- Breed: Old English Sheepdog
- Name: GCHG Snowdowne CJ's Masterpiece
- Breed: Shetland Sheepdog
- Name: GCHS Mystic Ava Gardner
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: None entered
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.