Catonsville Kennel Club, Inc. West Friendship, MD 2017-10-14
Posted by: James Mitchell
Total Entry: 1185
Best In Show
- Judge: Thora Brown
- Breed: Doberman Pinscher
- Name: GCH Raklyns Field Of Dreams Alisaton
Reserve Best In Show
- Judge: Thora Brown
- Breed: American Foxhound
- Name: GCH Kiarry's Foolish Jokester
Junior Showmanship
- Judge: James Albrecht
- Entry: ---
- Class: Open Senior
- Name: Ashley Dornak
- Breed: Flat-Coated Retriever
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Beverly Drake
- Entry: ---
- Breed: Yorkshire Terrier
- Name: GCH Caraneal's It's All About Mimi
Reserve Junior Showmanship
- Judge: James Albreccht
- Entry: ---
- Class: Open Junior
- Name: Samantha Hackley
- Breed: English Springer Spaniel
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Beverly Drake
- Entry: ---
- Breed: Doberman Pinscher
- Name: CH Schohaus Loyal Autumn Knight V Allure
Sporting Group
- Judge: Andras Korozs
- Entry: 243
- Breed: Weimaraner
- Name: GCH Camelot's Luxe Winter's Waltz JH
- Breed: Field Spaniel
- Name: GCHG Sand-Windwrd Seasons Of Dust&Glory@Infinty
- Breed: Labrador Retriever
- Name: GCHB Robnie's Pumped Up Kix DN
- Breed: Flat-Coated Retriever
- Name: CH Blazin's Off Road Drive'N
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Anne D O'Reilly
- Entry: 110
- Breed: American Foxhound
- Name: GCH Kiarry's Stonewall Jackson
- Breed: Whippet
- Name: CH Whippoorwill Body Of Proof
- Breed: Petit Basset Griffon Vendeen
- Name: CH Gebeba's Babbling Brook
- Breed: Wirehaired Dachshund
- Name: GCH Alegna's Heir Force One MW CAA
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Kerry Lee
- Entry: 158
- Breed: Doberman Pinscher
- Name: GCH Raklyns Field Of Dreams Alisaton
- Breed: Great Pyrenees
- Name: GCHG Rivergroves The Name Of The Game
- Breed: Siberian Husky
- Name: GCHP Sharin Nick Of Dynasty RC Kennel
- Breed: ---
- Name: ---
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: John Constantine-Amodei
- Entry: 81
- Breed: Norfolk Terrier
- Name: GCHG Yarrow Venerie Winning Ticket
- Breed: Lakeland Terrier
- Name: GCH Thor Kourt Traviata Keegtosca
- Breed: Cairn Terrier
- Name: CH Hjohoo's Love Looking At Hjo
- Breed: Miniature Schnauzer
- Name: GCHG Beauideal Bombay Sapphire
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Nathaniel Horn
- Entry: 158
- Breed: Pekingese
- Name: CH Pequest Pickwick
- Breed: Pug
- Name: GCHP Hill Country's Puttin' On The Ritz
- Breed: Toy Poodle
- Name: CH Saratoga's Smarvelous Shoppertunity
- Breed: Havanese
- Name: GCH Shatara's & Shira's Figment Of Your Imaginatio
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Kerry Lee
- Entry: 216
- Breed: Bulldog
- Name: GCH Dulin Tango's Man Of My Dreams
- Breed: ---
- Name: ---
- Breed: ---
- Name: ---
- Breed: Xoloitzcuintli
- Name: GCHS Augustine's Kiss The Boy
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Allan Brown
- Entry: 158
- Breed: Old English Sheepdog
- Name: GCH Shaggeybark's Will I Am
- Breed: Briard
- Name: GCH Nuview's Glitz N Glamour
- Breed: Cardigan Welsh Corgi
- Name: GCH Finecreek's Lady Of Langenburg
- Breed: Bearded Collie
- Name: GCHG Abelour's Doctor Zhivago
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.