Berks County Kennel Club, Inc. Macungie, PA 2017-09-17
Posted by: James Mitchell
Total Entry: 1282
Best In Show
- Judge: Mr. Stephen Dainard
- Breed: Affenpinscher
- Name: CH Yarrow Hi-Tech Drills N Skills
Reserve Best In Show
- Judge: Mr. Stephen Dainard
- Breed: Great Pyrenees
- Name: GCHG Rivergroves The Name Of Game
Junior Showmanship
- Judge: Dr Wanda Spediacci
- Entry: 18
- Class: Master
- Name: Brielly Cipriotti
- Breed: Grand Basset Griffon Vendeen
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Eva Berg
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Dr Wanda Spediacci
- Entry: 18
- Class: Novice Intermediate
- Name: Liam Fisher
- Breed: Nova Scotia Duck Tolling Retriever
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Eva Berg
- Entry: ---
- Breed: Greyhound
- Name: GCH Chesagrey Enigma Variation Ex Libris CGC
Sporting Group
- Judge: Gloria Geringer
- Entry: 330
- Breed: Black Cocker Spaniel
- Name: GCHG Mar-K's Sunrise At Midnight
- Breed: English Springer Spaniel
- Name: GCH Cerise Blindeside
- Breed: Parti Cocker Spaniel
- Name: GCHS VC'S Chasing The Dream
- Breed: Irish Setter
- Name: CH Beaubriar's Storm Warning
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Eva Berg
- Entry: 173
- Breed: Otterhound
- Name: GCH Four Pillars'Tahoe Turquoise CGC
- Breed: Cirneco dell'Etna
- Name: GCHB Colisto's Bella
- Breed: ---
- Name: ---
- Breed: Rhodesian Ridgeback
- Name: CH Eva Of Malabo APD
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Dr Wanda Spediacci
- Entry: 257
- Breed: Great Pyrenees
- Name: GCHG Rivergroves The Name Of The Game
- Breed: Bullmastiff
- Name: GCHG Bella Vita's Sambuca Malinari
- Breed: Portuguese Water Dog
- Name: Marinella Don't Walk Away Pooch Cove
- Breed: Siberian Husky
- Name: GCHP Sharin Nick Of Dynasty RC Kennel
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Fred C.Bassett
- Entry: 190
- Breed: Norfolk Terrier
- Name: GCHG Yarrow Venerie Winning Ticket
- Breed: Lakeland Terrier
- Name: GCH Thor-Kourt Traviata Keegtosca
- Breed: Cairn Terrier
- Name: CH Kyleakin Grand Slam
- Breed: Airedale Terrier
- Name: GCH Singing Hills Selah
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Micheal Canalizo
- Entry: 172
- Breed: Affenpinscher
- Name: CH Yarrow Hi-Tech Drills N Skills
- Breed: Pekingese
- Name: CH Pequest Pickwick
- Breed: Italian Greyhound
- Name: GCH White Eagle Rachel Alexandra Ferazi
- Breed: Papillon
- Name: GCH InVolo Man In The Mirror
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Kenneth Berg
- Entry: 288
- Breed: French Bulldog
- Name: CH Bandog's A League Of His Own At TX Star
- Breed: Dalmatian
- Name: GCHG Planett's Ancient Mariner CA
- Breed: Keeshond
- Name: GCHS Ikon's Hooray For Hollywood
- Breed: Bulldog
- Name: Neenee N Tartans Fair Haired Jyous Farrah
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Fred Bassett
- Entry: 220
- Breed: Miniature American Shepherd
- Name: GCHG Legacy's Man About Town
- Breed: Canaan Dog
- Name: GCHP Pleasant Hill Avram Of Carters Creek
- Breed: Bearded Collie
- Name: GCHG Aberlour's Doctor Zhivago
- Breed: Australian Shepherd
- Name: GCH Shadomoons The Competitive Edge RN CA
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.