South Shore Kennel Club, Inc. Falmouth, MA 2017-09-16
Posted by: Patricia Proctor
Total Entry: 900
Best In Show
- Judge: Mr. Kenneth A Buxton
- Breed: Beauceron
- Name: GCHP Maitrise Du Chateau Rocher CGCA
Reserve Best In Show
- Judge: Mr. Kenneth A Buxton
- Breed: Akita
- Name: GCH Chujitsu's Empire Maker CGC
Junior Showmanship
- Judge: Mrs. Karin B. Ashe
- Entry: 18
- Class: Open Intermediate
- Name: Johanna Green
- Breed: Portuguese Water Dog
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mrs. Polly (Mrs. Robert) D Smith
- Entry: 267
- Breed: Samoyed
- Name: GCH Kudla's Hubba Hubba Bubba From Pebble's Run
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Mrs. Karin B. Ashe
- Entry: 18
- Class: Novice Junior
- Name: Luke MacMillen
- Breed: Saluki
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mrs. Polly (Mrs. Robert) D Smith
- Entry: 267
- Breed: Bulldog
- Name: Beau's & Carandons Just Kiss Me
Sporting Group
- Judge: Dr. Robert D. Smith
- Entry: 141
- Breed: Sussex Spaniel
- Name: GCH Kamand's Full Of Beans @ Erinhill
- Breed: Irish Setter
- Name: GCH Kellyglen's Twilight Affair
- Breed: Pointer
- Name: GCH Bookstor Sherlock Holmes
- Breed: Black Cocker Spaniel
- Name: GCHG Mar-K's Sunrise At Midnight
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Mrs. Cheryl Meyers-Egerton
- Entry: 116
- Breed: Norwegian Elkhound
- Name: GCH Vin-Melca's Repercussion
- Breed: Beagle (over 13")
- Name: GCHG Everwind's Let's Tryst Again
- Breed: English Foxhound
- Name: GCH Monocacy Bend's Time Of Opportunity
- Breed: Pharaoh Hound
- Name: GCHS DC Mia-Bakhu's Sleeping With The Enemy Of Hallam MC
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mr. William Sahloff
- Entry: 191
- Breed: Akita
- Name: GCH Chujitsu's Empire Maker CGC
- Breed: Giant Schnauzer
- Name: GCH Ingebar's Tynan Dances With Wildflowers
- Breed: Newfoundland
- Name: CH Annisquam Light's Divine Intervention
- Breed: Great Dane
- Name: CH MJM Talk Of The Town
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Mrs. Polly (Mrs. Robert) D Smith
- Entry: 62
- Breed: Wire Fox Terrier
- Name: GCH Foxhaus Catching Fire At Foxhollow
- Breed: Irish Terrier
- Name: GCHB Huntermoon Heartbreaker
- Breed: Cairn Terrier
- Name: CH Hjohoo's Love Looking At Hjo
- Breed: Russell Terrier
- Name: GCH Monamour My Favorite
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Dr. Robert D. Smith
- Entry: 108
- Breed: Miniature Pinscher
- Name: GCH Kimro's Miss Vera Vain
- Breed: Cavalier King Charles Spaniel
- Name: GCH Blackdale's September Wind
- Breed: Shih Tzu
- Name: GCHS Marja-Tu Chu Dream Catcher
- Breed: Brussels Griffon
- Name: GCH Tajinastes Quiereme Mucho
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Mr. Malcolm E. Moore
- Entry: 125
- Breed: Boston Terrier
- Name: GCHG Sidestreet State Of Grace
- Breed: Standard Poodle
- Name: CH Autumn Hills Superhero
- Breed: Lowchen
- Name: GCHB Bihar's Here's Looking At You
- Breed: French Bulldog
- Name: CH Red Maple Grampian Monkey Business RN
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Mrs. Donna J. Buxton
- Entry: 100
- Breed: Beauceron
- Name: GCHP Maitrise Du Chateau Rocher CGCA
- Breed: Briard
- Name: GCHS Deauville Dutchibo Diebene
- Breed: Bearded Collie
- Name: GCHS Fantasia's Joanna's Gift
- Breed: Bouvier des Flandres
- Name: GCH Warwick's MADDS Handsome Handful Of Licorice
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: Mrs. Cheryl Meyers-Egerton
- Entry: 1
- Breed: Azawakh
- Name: Grantulla Korkora
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.