Kennel Club of Freeborn County, Minnesota, Inc. Albert Lea, MN 2017-08-13
Posted by: Diana Wilson
Total Entry: 719
Best In Show
- Judge: Mr. Edd E. Bivin
- Breed: Samoyed
- Name: GCHS Sammantic Ramses
Reserve Best In Show
- Judge: Mr. Edd E. Bivin
- Breed: Gordon Setter
- Name: GCHG Hillock Beaconfield Bellagio
Junior Showmanship
- Judge: Mr. Edd E. Bivin
- Entry: 21
- Class: Open Senior
- Name: Taylor Schwartz
- Breed: Smooth Fox Terrier
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
Not offered.
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Mr. Edd E. Bivin
- Entry: 21
- Class: Master
- Name: Erin Turman
- Breed: Australian Shepherd
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
Not offered.
Sporting Group
- Judge: Mr. Don Sutton
- Entry: 92
- Breed: Gordon Setter
- Name: GCHG Hillock Beaconfield Bellagio
- Breed: Irish Water Spaniel
- Name: GCH Tara's Utter Chaos RN
- Breed: Pointer
- Name: GCH Chesterhope Never Ask Why For Daykeyne
- Breed: Golden Retriever
- Name: CH Docmar's This Aint Mayan First Rodeo RE AX AXJ NF T2B THDN CGC
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Mrs. Barbara Dempsey Alderman
- Entry: 70
- Breed: Whippet
- Name: GCHS Devlynn's Frosted Moon
- Breed: Petit Basset Griffon Vendeen
- Name: GCHB Jus Texas Prime
- Breed: Beagle (over 13")
- Name: GCHS Dyno-Mite Sharp Dressed Man
- Breed: Norwegian Elkhound
- Name: GCHG Aspen's It Takes A Thief
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Dr. Steve Keating
- Entry: 152
- Breed: Samoyed
- Name: GCHS Sammantic Ramses
- Breed: Kuvasz
- Name: GCH Szumeria's Midnight Romance CGC
- Breed: Rottweiler
- Name: GCH JungerSohn Two For The Show V Esmond RN CGC TT
- Breed: Akita
- Name: GCH Shinto's Calm Cool & Colected At Cas
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Dr. Steve Keating
- Entry: 44
- Breed: Parson Russell Terrier
- Name: GCHB Posey Canyon Classic Stun Gun
- Breed: Rat Terrier
- Name: GCHS Evanlee May D'Odds B'Ever N Ur Favor River Ridge
- Breed: Skye Terrier
- Name: High Road Hunter's Moon At Falkor
- Breed: Staffordshire Bull Terrier
- Name: GCH Moystaff Red Cloud
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mrs. Barbara Dempsey Alderman
- Entry: 126
- Breed: Maltese
- Name: CH Four Halls Look At Me
- Breed: Havanese
- Name: GCHP Heartland's Rip In Time
- Breed: Pug
- Name: GCHG Knick Knack's Evan Almighty Of Riversong
- Breed: Pekingese
- Name: CH Lon-Du Ven-Mar Francisco
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Mr. Edd E. Bivin
- Entry: 94
- Breed: Chow Chow
- Name: GCHS Elite's Candy Girl
- Breed: Miniature Poodle
- Name: GCH Horizon's Heaven Knows
- Breed: Bichon Frise
- Name: GCH Cher Ami's Center Of Attention
- Breed: Chinese Shar-Pei
- Name: GCHS Majestys Legaxy Another Easy Masterpiece
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Mr. Carl Gene Liepmann
- Entry: 92
- Breed: Australian Shepherd
- Name: GCHS Catalina's Master Of Illusion
- Breed: Bearded Collie
- Name: GCHG XTC's He. Could. Go. All. The. Way!.
- Breed: Berger Picard
- Name: GCHS Sportingfield's Eclipse I'm A Keeper
- Breed: Old English Sheepdog
- Name: GCHB Masquerade Madness Moonraker BN RN PT CGC ACA
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: Dr. Steve Keating
- Entry: 1
- Breed: Portuguese Podengo
- Name: Icepod Blacksheep Ginga Ninja
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.