Arkansas Kennel Club, Inc. Little Rock, AR 2017-08-13
Posted by: Sue Vroom
Total Entry: 766
Best In Show
- Judge: Mr. John C Ramirez
- Breed: Doberman Pinscher
- Name: GCH Fidelis Ripcord DS
Reserve Best In Show
- Judge: Mr. John C. Ramirez
- Breed: Parson Russell Terrier
- Name: GCHG Brywood Heluva Ride
Junior Showmanship
- Judge: Mrs. Karen C. Wilson
- Entry: ---
- Class: Master
- Name: Bergen Pryor
- Breed: Pug
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mr. Michael F. Loller
- Entry: ---
- Breed: English Setter
- Name: GCH Stargazer'n Wingfield Don't Ask Don't Tell
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Mrs. Karen C. Wilson
- Entry: ---
- Class: Master
- Name: Taylor Del Duca
- Breed: Pharaoh Hound
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mr. Michael C. Loller
- Entry: ---
- Breed: Cesky Terrier
- Name: GCHB Bluefire Heart Of A Warrior
Sporting Group
- Judge: Mrs. Sulie Greendale-Paveza
- Entry: 110
- Breed: Pointer
- Name: GCHS Chesterhope Master of T Art
- Breed: English Springer Spaniel
- Name: CH Designer's Rock of Ages
- Breed: German Shorthaired Pointer
- Name: GCH Ehrenvogel Achy Breaky Heart
- Breed: Brittany
- Name: GCH Big Oak's Give 'Em The Tour
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Mr. William F. Potter, II
- Entry: 104
- Breed: Whippet
- Name: GCHP Windborn Starline Heiress
- Breed: Saluki
- Name: GCHP Aurora's Rhythm of My Heart
- Breed: Basset Hound
- Name: GCHP By-U-Cal's Monkey On The Bayou
- Breed: Petit Basset Griffon Vendeen
- Name: CH Always Belle of Ellis Island
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mr. Eric J Ringle
- Entry: 120
- Breed: Doberman Pinscher
- Name: GCH Fidelis Ripcord DS
- Breed: Akita
- Name: GCH Mojo's Continuation Of A Myth
- Breed: Great Pyrenees
- Name: GCHS Rivergrove's Cloudy Bay
- Breed: Bullmastiff
- Name: GCH Nambe N Essex Beef Kabob From Windover
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Mrs. Karen C. Wilson
- Entry: 63
- Breed: Parson Russell Terrier
- Name: GCHG Brywood Heluva Ride
- Breed: Scottish Terrier
- Name: GCH Kelwyns Warrior Princess CA
- Breed: Norwich Terrier
- Name: GCHG Den-Mar's Wild Card
- Breed: Standard Manchester Terrier
- Name: CH Earendil's To Be Or Not To Be
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Ms. Marcie S. Dobkin
- Entry: 119
- Breed: Yorkshire Terrier
- Name: GCHP Orwick's Great Expectations
- Breed: Pomeranian
- Name: GCHP Bar-net Rocky's Little Dillio
- Breed: English Toy Spaniel (Blenheim & Prince)
- Name: GCHP Clussexx Cream and Crimson
- Breed: Smooth Coat Chihuahua
- Name: CH Solsplash Sargent Major At Bramerita
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Mrs. Karen S. McFarlane
- Entry: 123
- Breed: Tibetan Spaniel
- Name: GCH Shilo Die With Your Boots On
- Breed: American Eskimo Dog
- Name: GCHP Anana's Champagne Wishes
- Breed: Boston Terrier
- Name: GCHG Acorn & Gumbo's Little Preppy Girl
- Breed: Keeshond
- Name: GCHS Evolution Straight No Chaser
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Mr. Eric J Ringle
- Entry: 102
- Breed: Shetland Sheepdog
- Name: GCHS Belmark Coalescence
- Breed: Pembroke Welsh Corgi
- Name: GCHG Aubrey's Moon River
- Breed: Rough Collie
- Name: GCHG Sylvan Argent Hollywood And Vine
- Breed: Finnish Lapphund
- Name: GCHS Peikkovuoren Talviturkki
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.