Brevard Kennel Club Orlando, FL 2017-06-23
Posted by: Sydney Good
Total Entry: 624
Best In Show
- Judge: Brian Meyer
- Breed: Glen of Imaal Terrier
- Name: GCHS Finnabair Double D Friend Of A Friend
Reserve Best In Show
- Judge: Brian Meyer
- Breed: Bulldog
- Name: GCH Cappelli Bulls Argentina Rodo
Junior Showmanship
- Judge: Michael Canalizo
- Entry: 18
- Class: Open Intermediate
- Name: Abigail Brewer
- Breed: Boston Terrier
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Lorraine Bisso
- Entry: 167
- Breed: Harrier
- Name: CH Blythmoors Jump At The Chance
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Michael Canalizo
- Entry: 18
- Class: Open Intermediate
- Name: Breanna Kerr
- Breed: Pomeranian
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Lorraine Bisso
- Entry: 167
- Breed: Belgian Malinois
- Name: GCHG Broadcreek's Hurricane
Sporting Group
- Judge: Lorraine Bisso
- Entry: 112
- Breed: Clumber Spaniel
- Name: GCHS Clussexx Man of Steel
- Breed: Black Cocker Spaniel
- Name: GCHP Beachstone's Blacklist
- Breed: Weimaraner
- Name: GCH Starwood's Reinhard V. Dietz CGC
- Breed: Golden Retriever
- Name: GCHB Celebrity Alice In Wanderland
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Molly Martin
- Entry: 63
- Breed: Basenji
- Name: GCH C-Quest Jokuba No Matter What
- Breed: Whippet
- Name: GCHG Pinnacle Tennessee Whiskey
- Breed: Saluki
- Name: GCHP Hediyeh Mu Cephei Priya Fourever More
- Breed: Harrier
- Name: CH Blythmoors Jump At The Chance
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Dr. Carmen L Battaglia
- Entry: 112
- Breed: Black Russian Terrier
- Name: CH Russian Bears Not Just Another Rock Starr
- Breed: Alaskan Malamute
- Name: GCHG Onan House Of The Rising Sun
- Breed: Siberian Husky
- Name: GCHB Mileka's At Last
- Breed: Newfoundland
- Name: GCH Avalon Bey's LS Kharben Kopy
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Lorraine Bisso
- Entry: 32
- Breed: Glen of Imaal Terrier
- Name: GCHS Finnabair Double D Friend Of A Friend
- Breed: Parson Russell Terrier
- Name: GCHG Brywood Heluva Ride
- Breed: Lakeland Terrier
- Name: GCHS Teraz Red Deuce Coupe
- Breed: Dandie Dinmont Terrier
- Name: GCHB Pennywise Hearthrob
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: William deVilleneuve
- Entry: 141
- Breed: ---
- Name: ---
- Breed: English Toy Spaniel (King Charles & Ruby)
- Name: CH Clussexx Paddington Of Flivverway
- Breed: Papillon
- Name: GCHP Sir Newton
- Breed: Japanese Chin
- Name: GCHB Simsalachin Ni Kokoro
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Elaine Lessig
- Entry: 80
- Breed: Bulldog
- Name: GCH Cappelli Bulls Argentina Rodo
- Breed: Xoloitzcuintli
- Name: GCHG Roxom Del Rey
- Breed: Dalmatian
- Name: CH Whitecap Rosemount Max
- Breed: French Bulldog
- Name: GCH Banyan's When You Believe With Twin Lakes
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Cindy Meyer
- Entry: 74
- Breed: Puli
- Name: CH Cordmaker Mister Blue Sky
- Breed: Border Collie
- Name: GCHP Majestic Elite Clever Endeavor
- Breed: Briard
- Name: GCHS Majestique's Hugs & Kisses Of Mystic Oaks CA RN
- Breed: Bearded Collie
- Name: GCH Classical's Magical Meemie CGCA
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: William deVilleneuve
- Entry: 5
- Breed: Azawakh
- Name: Tahir Ayur -es-Sahel
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.