McKinley Kennel Club Canton, OH 2014-06-07
Posted by: Sandra D'Andrea
Total Entry: 641
Best In Show
- Judge: Mary Lou Kniola
- Breed: Pointer
- Name: GCH Oncore MyKyna Run To Daylight
Reserve Best In Show
- Judge: Mary Lou Kniola
- Breed: Wire Fox Terrier
- Name: GCH Garcini Rangels Rock N Rolla
Junior Showmanship
- Judge: Tom Hale
- Entry: ---
- Class: Open Senior
- Name: Britnee Kiner
- Breed: ---
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
Not offered.
Reserve Junior Showmanship
- Judge: ---
- Entry: ---
- Class: ---
- Name: ---
- Breed: ---
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Sporting Group
- Judge: Bettyann Hale
- Entry: ---
- Breed: Pointer
- Name: GCH Oncore MyKyna Run To Daylight
- Breed: Golden Retriever
- Name: GCH Wylwind Until Saturday
- Breed: English Setter
- Name: GCH Linwood Resolute's New Beginning RN CGC
- Breed: Labrador Retriever
- Name: GCH Tabatha's Sunfest Decker
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Ronald Spritzer
- Entry: ---
- Breed: Longhaired Dachshund
- Name: GCH Stonybrook's Phinito
- Breed: Basenji
- Name: GCH Meisterhaus Happy Hour At Signet
- Breed: Rhodesian Ridgeback
- Name: TerraCotta's Pretty Committee
- Breed: Whippet
- Name: CH Meisterhaus In Pastel
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mrs. Meredith Johnson-Snyder
- Entry: ---
- Breed: Siberian Husky
- Name: CH Dynasty's Husky Lucky Strike
- Breed: Samoyed
- Name: GCH White Eagle's The Sky's The Limit For Alpine Glo
- Breed: Newfoundland
- Name: GCH Cypress Bay's Big Sur
- Breed: Cane Corso
- Name: GCH Red Rock Canyon's Pretty Boy Floyd
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Jane Forsyth
- Entry: ---
- Breed: Wire Fox Terrier
- Name: GCH Garcini Rangels Rock N Rolla
- Breed: Skye Terrier
- Name: CH Desire Of Love Dell' Antica Caledonia
- Breed: Welsh Terrier
- Name: GCH Abbeyrose Black Diamond
- Breed: Glen of Imaal Terrier
- Name: GCH Emerald Isle's Keely With Daulton
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Jane Forsyth
- Entry: ---
- Breed: Cavalier King Charles Spaniel
- Name: GCH Orchard Hill Just Enough Luck
- Breed: Yorkshire Terrier
- Name: Montmar's Xavi
- Breed: Toy Poodle
- Name: CH Hillwood Party Girl
- Breed: English Toy Spaniel (Blenheim & Prince)
- Name: CH Loujon Thornwood Little Jacob
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Jane Forsyth
- Entry: ---
- Breed: Standard Poodle
- Name: CH Litilann's Showtime
- Breed: French Bulldog
- Name: GCH Floresta's LuckDragon CGC
- Breed: Chow Chow
- Name: GCH Milin's Emerson Tappin' On The Bay CGC
- Breed: Miniature Poodle
- Name: CH Tulip Gardens Double Trouble
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Tom Hale
- Entry: ---
- Breed: Cardigan Welsh Corgi
- Name: GCH Yasashiikuma Lest We Forget
- Breed: Australian Shepherd
- Name: GCH Arborview Oakhurst Rollin In A Rolls CGC
- Breed: Bouvier des Flandres
- Name: CH Adara Rock N Rico Fermi Du Matin
- Breed: Pembroke Welsh Corgi
- Name: Cardinal's Song Of The Trees At Woodland
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.