D'Arbonne Kennel Club Bossier City, LA 2017-04-24
Posted by: Sydney Good
Total Entry: 709
Best In Show
- Judge: Arley Hussin
- Breed: Pekingese
- Name: GCH Hi-Win's Lucas At Da-Buew
Reserve Best In Show
- Judge: Arley Hussin
- Breed: Chinese Shar-Pei
- Name: GCH Brekkukots Allies with Underdog CGC
Junior Showmanship
- Judge: Arley Hussin
- Entry: 3
- Class: Open Intermediate
- Name: Gabriel Lopez
- Breed: Miniature Poodle
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
Not offered.
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Arley Hussin
- Entry: 3
- Class: Novice Junior
- Name: Frankie Lopez
- Breed: Border Terrier
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
Not offered.
Sporting Group
- Judge: Norman Kenney
- Entry: 109
- Breed: Irish Setter
- Name: GCHG Leatherhead's Don't Do Me Like That
- Breed: Nova Scotia Duck Tolling Retriever
- Name: GCH Star Crowned Javahill2sexy4mygenes RN CGC
- Breed: German Wirehaired Pointer
- Name: GCHS Cando Wireworks Intrepid Sidekick
- Breed: Gordon Setter
- Name: GCHP Hollyhunt Not By Chance
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Gloria Geringer
- Entry: 73
- Breed: Whippet
- Name: GCHG Bo-Bett's Favorite Pick
- Breed: Basset Hound
- Name: GCHP By-U-Cal's Monkey On The Bayou
- Breed: Portuguese Podengo Pequeno
- Name: CH Houla's Expecto Patronum
- Breed: Saluki
- Name: GCHP Hajji's Dancing In The Moon Light JC
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Joanne Paulk
- Entry: 123
- Breed: Great Dane
- Name: GCHG Southern Star Norse God Odin At Valhalla
- Breed: Doberman Pinscher
- Name: GCHP Foxfire's Alltimate Wanna Be
- Breed: Alaskan Malamute
- Name: CH Corazon Wild Wind Pedal To The Medal
- Breed: Boxer
- Name: GCHP Cinnibon's Bedrock Bombshell
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Norman Kenney
- Entry: 75
- Breed: Lakeland Terrier
- Name: GCHS Teraz Red Deuce Coupe
- Breed: Norwich Terrier
- Name: GCHG Itsy Bitsy Thistledown Family Ties
- Breed: Scottish Terrier
- Name: GCH Kelwyns Warrior Princess CA
- Breed: American Staffordshire Terrier
- Name: GCHS Wynwood's Reflection Of Buster Rascal
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Joanne Paulk
- Entry: 155
- Breed: Pekingese
- Name: GCH Hi-Win's Lucas At Da-Buew
- Breed: Cavalier King Charles Spaniel
- Name: GCH Miletree Perseus At Shirmont
- Breed: Havanese
- Name: GCHG Zona Rosa's I'll Take Manhattan
- Breed: English Toy Spaniel (Blenheim & Prince)
- Name: GCHP Clussexx Cream and Crimson
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Norman Kenney
- Entry: 91
- Breed: Chinese Shar-Pei
- Name: GCH Brekkukots Allies with Underdog CGC
- Breed: Lhasa Apso
- Name: CH Golden Tu Karlyn Brioni Tuxedo At Sashellie
- Breed: Dalmatian
- Name: CH Cottondale Timelessdal Whirligig
- Breed: Shiba Inu
- Name: GCHP Frerose Good Time Charlie
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Norman Kenney
- Entry: 81
- Breed: Puli
- Name: CH Cordmaker Mister Blue Sky
- Breed: Border Collie
- Name: GCHP Majestic Elite Clever Endeavor
- Breed: German Shepherd Dog
- Name: CH Windover's Daisy Of Abijah
- Breed: Australian Shepherd
- Name: GCHS Catalina's Master Of Illusion
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.