Charlottesville - Albemarle Kennel Club Charlottesville, VA 2014-06-01
Posted by: Mary Dukes
Total Entry: 623
Best In Show
- Judge: Helene Nietsch
- Breed: Siberian Husky
- Name: GCH Highlander's Rumour Has It
Reserve Best In Show
- Judge: Helene Nietsch
- Breed: Belgian Sheepdog
- Name: GCH Hobbiton's Song Of Solomon Of Laralee HSAsM cgc
Junior Showmanship
- Judge: Helene Nietsch
- Entry: ---
- Class: ---
- Name: Michaela Hope Matkins
- Breed: ---
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
Not offered.
Reserve Junior Showmanship
- Judge: ---
- Entry: ---
- Class: ---
- Name: ---
- Breed: ---
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Sporting Group
- Judge: Linda Robey
- Entry: ---
- Breed: Irish Setter
- Name: GCH Militza's My Cherie Amour
- Breed: Pointer
- Name: GCH Soundne's Ventania
- Breed: Wirehaired Pointing Griffon
- Name: CH Southern Jes A Lit'l Hunting Sensation JC
- Breed: Brittany
- Name: CH Dogwood Hollow Rise And Shine
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Mr. Jon R Cole
- Entry: ---
- Breed: Petit Basset Griffon Vendeen
- Name: GCHG Lacey's Deck Plate Leader
- Breed: Rhodesian Ridgeback
- Name: GCH Mount Ridge Splash Of Nash An A Dash Of Aslan SC
- Breed: Longhaired Dachshund
- Name: CH Dollidachs King Of The Khyber Rifles
- Breed: Irish Wolfhound
- Name: Mor Regal War Admiral Of Elkhorn
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mr. Jon R Cole
- Entry: ---
- Breed: Siberian Husky
- Name: GCH Highlander's Rumour Has It
- Breed: Doberman Pinscher
- Name: CH Paradigm Perfect Cut Of Breezewood
- Breed: Portuguese Water Dog
- Name: GCH Aviator's Blackjack Legacy
- Breed: Leonberger
- Name: GCH Corleone's Hidden Agenda
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Tommy Yates
- Entry: ---
- Breed: Kerry Blue Terrier
- Name: GCH Camshron's Stitch In Time
- Breed: American Staffordshire Terrier
- Name: BNT Soul Designer
- Breed: Border Terrier
- Name: Meadowlake I'll Have Another
- Breed: Russell Terrier
- Name: GCH Falling Branch The Patriot
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mr. Charles L Olvis
- Entry: ---
- Breed: Italian Greyhound
- Name: CH Integra's Maja Scattered Pearls
- Breed: Pomeranian
- Name: CH Dee Little Baby Daddy
- Breed: Pug
- Name: CH Dillpepah's Never Ending Story
- Breed: Miniature Pinscher
- Name: CH Pastyme's Ready Mix
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Tommy Yates
- Entry: ---
- Breed: Standard Poodle
- Name: GCH Luminary Black Velvet Bejeweled With Pearls
- Breed: Dalmatian
- Name: GCH Planett's Star Reporter
- Breed: Tibetan Terrier
- Name: CH Tripitaka License To Thrill
- Breed: Bulldog
- Name: GCH Dulin's Lord Of The Rings
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Minna-Liisa Koltes
- Entry: ---
- Breed: Belgian Sheepdog
- Name: GCH Hobbiton's Song Of Solomon Of Laralee HSAsM cgc
- Breed: Shetland Sheepdog
- Name: Jana's Armitage News Anchor
- Breed: Pembroke Welsh Corgi
- Name: CH Hum'nbird Rock Your Socks
- Breed: Swedish Vallhund
- Name: CH Minikota's Medicine Man
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: Helene Nietsch
- Entry: ---
- Breed: Miniature American Shepherd
- Name: Battlefield's Mason Dixon
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.