Bronx County Kennel Club Edison, NJ 2017-03-26
Posted by: Patricia Proctor
Total Entry: 1768
Best In Show
- Judge: Ms. Peggy Beisel-McIlwaine
- Breed: Giant Schnauzer
- Name: GCH Ingebar's Tynan Dances With Wolves
Reserve Best In Show
- Judge: Ms. Peggy Beisel-McIlwaine
- Breed: Labrador Retriever
- Name: GCH Gallivant Safari
Junior Showmanship
- Judge: Ms. Patricia Yaeger
- Entry: 24
- Class: Open Senior
- Name: Rachel Meyers
- Breed: Longhaired Dachshund
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mrs. Karin B. Ashe
- Entry: ---
- Breed: Scottish Deerhound
- Name: GCHG Hobarra's I Dreamed a Dream
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Ms. Patricia Yaeger
- Entry: 24
- Class: Open Intermediate
- Name: Faith Rogers
- Breed: Doberman Pinscher
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mrs. Karin B. Ashe
- Entry: ---
- Breed: Samoyed
- Name: GCH Kudla's Hubba Hubba Bubba From Pebble's Run
Sporting Group
- Judge: Mr. Douglas R. Holloway Jr.
- Entry: 442
- Breed: Labrador Retriever
- Name: GCH Gallivant Safari
- Breed: English Springer Spaniel
- Name: GCH Random Legacy Dylan Du Revention
- Breed: Wirehaired Pointing Griffon
- Name: GCH Flatbrook Stonehenge California Ryde Of Jaka
- Breed: Chesapeake Bay Retriever
- Name: GCHB Pond Hollow The North Wind
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Mr. Charles L Olvis
- Entry: 182
- Breed: Basenji
- Name: GCH Dark Moon's Barking Bad JC
- Breed: Beagle (over 13")
- Name: GCHS Pun Kotzky Treasure In The Dust
- Breed: Pharaoh Hound
- Name: GCHS DC Mia Bakhu's Sleeping With The Enemy Of Halllam MC
- Breed: Scottish Deerhound
- Name: GCHG Hobarra's I Dreamed a Dream
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mr. Philip K Freilich
- Entry: 345
- Breed: Giant Schnauzer
- Name: GCH Ingebar's Tynan Dances With Wildflowers
- Breed: Doberman Pinscher
- Name: GCHP Raklyn's Field Of Dreams Alisaton
- Breed: Siberian Husky
- Name: GCH Topaz Dragon Slayer
- Breed: Bullmastiff
- Name: GCH Bullstock's Amazing Grace
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Ms. Elizabeth Muthard
- Entry: 176
- Breed: American Staffordshire Terrier
- Name: GCHP Roadhouse's Life Of The Party CGC CA
- Breed: Scottish Terrier
- Name: GCH McVan's Flash Gordan
- Breed: Russell Terrier
- Name: GCH Fox Hollow At Pebbles Run-Amazing Grace
- Breed: Lakeland Terrier
- Name: GCH Thor-Court Traviata Keegtosca
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mrs. Rita Holloway
- Entry: 242
- Breed: Affenpinscher
- Name: CH Yarrow Hi-Tech Drills N Skills
- Breed: Toy Poodle
- Name: CH Saratoga's Smarvelous Shoppertunity
- Breed: Miniature Pinscher
- Name: GCH Kimro's Miss Vera Vain
- Breed: Smooth Coat Chihuahua
- Name: GCHG Bello Embustero Of Composant
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Mrs. Rita Holloway
- Entry: 159
- Breed: Dalmatian
- Name: GCHG Planett's Ancient Mariner CA CGC
- Breed: French Bulldog
- Name: Diva's Oui Oui At Belquest Conclusion
- Breed: Boston Terrier
- Name: GCHG Sidestreet State Of Grace
- Breed: Keeshond
- Name: GCHG Traleigh Tenacity
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Mrs. Barbara Dempsey Alderman
- Entry: 213
- Breed: Bearded Collie
- Name: GCHP Dunhill Steeler Nation
- Breed: German Shepherd Dog
- Name: GCHG Stuttgard's Single Action Army V Hammersmitg
- Breed: Australian Shepherd
- Name: GCHG Bayouland's Spice De Vivre
- Breed: Belgian Tervuren
- Name: CH Chateau Blanc Olivier
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.