Suwannee Valley Kennel Club of Florida Newberry, FL 2017-03-25
Posted by: Sydney Good
Total Entry: 722
Best In Show
- Judge: Brian Meyer
- Breed: ---
- Name: ---
Reserve Best In Show
- Judge: Brian Meyer
- Breed: ---
- Name: ---
Junior Showmanship
- Judge: Brian Meyer
- Entry: 20
- Class: Open Intermediate
- Name: Breanna Kerr
- Breed: Pomeranian
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Cindy Meyer
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Brian Meyer
- Entry: 20
- Class: Open Senior
- Name: Emma Sunderman
- Breed: Whippet
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Cindy Meyer
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Sporting Group
- Judge: Lorraine Bisso
- Entry: 140
- Breed: Black Cocker Spaniel
- Name: GCHP Beachstone's Blacklist
- Breed: German Shorthaired Pointer
- Name: CH Spitfire Indie 500 JH
- Breed: Irish Setter
- Name: CH Chappell's Miss Moneypenny
- Breed: Gordon Setter
- Name: GCHP Hollyhunt Not By Chance
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Sari Brewster Tietjen
- Entry: 101
- Breed: American Foxhound
- Name: GCH Kiarry's Naughty Natalie
- Breed: Whippet
- Name: GCH Karasar's Resurgence
- Breed: Harrier
- Name: CH Blythmoors Jump At The Chance
- Breed: Longhaired Dachshund
- Name: McRobs Toffee Crunch At Kenmars
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Cindy Meyer
- Entry: 104
- Breed: Giant Schnauzer
- Name: GCHG Doc's Life Is Good
- Breed: Great Dane
- Name: GCHG Southern Star Norse God Odin At Valhalla
- Breed: Rottweiler
- Name: Ivoss And Renzulli Ursula
- Breed: Siberian Husky
- Name: GCHB Mileka's At Last
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Lorraine Bisso
- Entry: 68
- Breed: Norfolk Terrier
- Name: GCHG Yarrow Venerie Winning Ticket
- Breed: Glen of Imaal Terrier
- Name: GCHS Finnabair Double D Friend Of A Friend
- Breed: Miniature Bull Terrier
- Name: GCHS Notorious Pocket Rocket
- Breed: American Hairless Terrier
- Name: WMK's Frozen Sky
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Sari Brewster Tietjen
- Entry: 129
- Breed: Miniature Pinscher
- Name: Marlex Adare Bold Legacy
- Breed: Havanese
- Name: GCHG Zona Rosa's I'll Take Manhattan
- Breed: Shih Tzu
- Name: GCH Jianzhuang De Sargent Peppers Lonely Heart Two
- Breed: Long Coat Chihuahua
- Name: Dazzles How Sweet It Is
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Cindy Meyer
- Entry: 78
- Breed: ---
- Name: ---
- Breed: ---
- Name: ---
- Breed: ---
- Name: ---
- Breed: ---
- Name: ---
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Neena Van Camp
- Entry: 97
- Breed: ---
- Name: ---
- Breed: Briard
- Name: GCHS Majestique's Hugs & Kisses Of Mystic Oaks CA RN
- Breed: Polish Lowland Sheepdog
- Name: CH Polish Hill's Oh My Ganache Z Sunshine
- Breed: Pembroke Welsh Corgi
- Name: GCHS My Cup Of Tea
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.