Peninsula Dog Fanciers Club, Inc. Bremerton, WA 2017-03-25
Posted by: Bryan Martin
Total Entry: 1088
Best In Show
- Judge: Mr. Del Richards
- Breed: ASCOB Cocker Spaniel
- Name: GCHP Blondheim's Easy Matters
Reserve Best In Show
- Judge: Mr. Del Richards
- Breed: Beagle (over 13")
- Name: GCHS Foxtail's Fast And Furious
Junior Showmanship
- Judge: Ms. Gay Dunlap
- Entry: 28
- Class: Open Senior
- Name: Alexis Shook
- Breed: Standard Poodle
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mr. William Russell
- Entry: 386
- Breed: American Staffordshire Terrier
- Name: CH Divinity's Puget Sound's Perfect Storm
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Ms. Gay Dunlap
- Entry: 28
- Class: Open Senior
- Name: Miranda Dowler
- Breed: Afghan Hound
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mr. William Russell
- Entry: 386
- Breed: Pointer
- Name: GCHB Coralwood Kanix No Cry'n In Baseball
Sporting Group
- Judge: Mrs. Anne Savory Bolus
- Entry: 208
- Breed: ASCOB Cocker Spaniel
- Name: GCHP Blondheim's Easy Matters
- Breed: Flat-Coated Retriever
- Name: GCHG Artic Sun's Hot Pursuit
- Breed: English Setter
- Name: CH Pinemeadows Three Times A Lady
- Breed: Irish Water Spaniel
- Name: GCHB Flintcrest Full Monty
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Mr. David Bolus
- Entry: 113
- Breed: Beagle (over 13")
- Name: GCHS Foxtail's Fast And Furious
- Breed: Rhodesian Ridgeback
- Name: GCHP Kimani's Indelible Impression JC
- Breed: Saluki
- Name: GCHS Cakra JP Dharma One Heart
- Breed: Portuguese Podengo Pequeno
- Name: CH Phaererins Graca
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mr. Richard Lewis
- Entry: 198
- Breed: Standard Schnauzer
- Name: GCH Wunderkind One Golden Moment
- Breed: Great Pyrenees
- Name: GCH Karolaska Resurrection Bay
- Breed: Alaskan Malamute
- Name: GCHG Peace River Rogue You Just Gotta Believe
- Breed: Bernese Mountain Dog
- Name: GCHG Villairns Tag You're It NDD RN
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Ms. Gay Dunlap
- Entry: 67
- Breed: American Staffordshire Terrier
- Name: GCH Alpine's Rapid Fire
- Breed: Bedlington Terrier
- Name: CH Lyndee's Rockabilly Rave
- Breed: Parson Russell Terrier
- Name: GCHB Sunrocks Castaway At Shasta
- Breed: Smooth Fox Terrier
- Name: GCH Lil'Itch Travel Aire
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mr. Alfred J Ferruggiaro
- Entry: 165
- Breed: Papillon
- Name: GCH MGL-Isle Royal Ransom of VW
- Breed: Chinese Crested
- Name: CH The Lion Lady's Serengeti Sunset
- Breed: Havanese
- Name: CH Briarcliff's La Bamba
- Breed: Maltese
- Name: GCH Vellavica's Shooting Star LeeLoo
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Mrs. Anne Savory Bolus
- Entry: 119
- Breed: American Eskimo Dog
- Name: GCHG Eskyblue Fuji Ltd Dom Perignon
- Breed: Chinese Shar-Pei
- Name: GCH Broken RD's Can We Talk At Prunehill
- Breed: Nederlandse Kooikerhondje
- Name: Coton Feild First Kiss
- Breed: Keeshond
- Name: GCHB Wyndjamr's Suffragette
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Mr. David Bolus
- Entry: 131
- Breed: Old English Sheepdog
- Name: GCHS Loehr's Desert Aire
- Breed: Belgian Tervuren
- Name: GCHP Sky Acres Maximum Altitude
- Breed: Norwegian Buhund
- Name: GCHS Port Gamble Fjord's Anders HT
- Breed: Pembroke Welsh Corgi
- Name: GCH Cariadh Cierra Tempest In A Teapot
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: Mr. Alfred Ferruggiaro
- Entry: 1
- Breed: Biewer Terrier
- Name: Foothill's Amiable Kenai
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.