Tualatin Kennel Club, Inc. Portland, OR 2015-01-15
Posted by: Jane Myers
Total Entry: 2203
Best In Show
- Judge: Mr. Douglas A. Johnson
- Breed: Pomeranian
- Name: GCH Hightimes What The Inferno
Reserve Best In Show
- Judge: Mr. Douglas A. Johnson
- Breed: Old English Sheepdog
- Name: GCH Bugaboo's Picture Perfect
Junior Showmanship
- Judge: Mr. Lawrence C. Terricone
- Entry: 33
- Class: Open Senior
- Name: Nicki Short
- Breed: Cardigan Welsh Corgi
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
Not offered.
Reserve Junior Showmanship
- Judge: ---
- Entry: ---
- Class: ---
- Name: ---
- Breed: ---
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Sporting Group
- Judge: Mr. Ronald H. Menaker
- Entry: 393
- Breed: Golden Retriever
- Name: GCH Sandpiper's Let Freedom Ring
- Breed: Vizsla
- Name: GCHB Tierah's Hijacked At 20000 Feet
- Breed: German Shorthaired Pointer
- Name: GCH Vjk Garbonita's California Journey
- Breed: American Water Spaniel
- Name: GCH Beavercreek's Secret Celebration RN CGC RAT
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Mr. Lawrence C. Terricone
- Entry: 224
- Breed: Afghan Hound
- Name: GCH Agha Djari Eye Candy Of Sura
- Breed: Longhaired Dachshund
- Name: GCH Isledox Longfellow Serenade
- Breed: Beagle (over 13")
- Name: Starbuck Torbay Scandal At Woodland West
- Breed: Petit Basset Griffon Vendeen
- Name: GCH M & M's Fear The Beard
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mr. Dana P. Cline
- Entry: 416
- Breed: Newfoundland
- Name: GCH Seacrest's I'm Not What You Think
- Breed: Akita
- Name: GCH Sondaisa Fyre When Ready CD
- Breed: Alaskan Malamute
- Name: GCH Peace River's Gathers No Moss At Sunstra
- Breed: Doberman Pinscher
- Name: CH Sherluck North By Northwest V Olympic Cove
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Mr. Fred C Bassett
- Entry: 206
- Breed: Miniature Bull Terrier
- Name: GCH Imagineabulls First Edition
- Breed: Bedlington Terrier
- Name: CH First Class Willow Wind The Phoenix
- Breed: Miniature Schnauzer
- Name: GCH Regency's Play For Keeps
- Breed: Norwich Terrier
- Name: GCH Dancy's Rough Rider
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mr. Lewis W. Bayne
- Entry: 248
- Breed: Pomeranian
- Name: GCH Hightimes What The Inferno
- Breed: Pekingese
- Name: CH Imperial Palace Dunkirk Candy Kisses
- Breed: Toy Poodle
- Name: GCH North Well Vivian JP Rose Queen
- Breed: Havanese
- Name: Prairiwind's Red Hot Origional
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Mr. Ronald H. Menaker
- Entry: 267
- Breed: Keeshond
- Name: GCH Skyline's Unit Of Measure
- Breed: Chow Chow
- Name: GCH Eastern-Magic Fly Me Safe
- Breed: Shiba Inu
- Name: Sunojo's Scotian Bushido Blade
- Breed: Bichon Frise
- Name: CH Kman's Miss Fancy Pants
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Mr. Dana P. Cline
- Entry: 313
- Breed: Old English Sheepdog
- Name: GCH Bugaboo's Picture Perfect
- Breed: Norwegian Buhund
- Name: GCHP Jotunn Bella Binna
- Breed: Australian Shepherd
- Name: GCH Wind Spirit Rod's Amazing Grace
- Breed: German Shepherd Dog
- Name: Kohlein's Francesca
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: Mr. Fred G. Ferris
- Entry: 10
- Breed: Miniature American Shepherd
- Name: GCHG Abingtons Da Vinci
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.