Westminster Kennel Club New York, NY 2015-02-16
Posted by: Patricia Proctor
Total Entry: 2713
Best In Show
- Judge: Hon. David C. Merriam
- Breed: Beagle (over 13")
- Name: CH Tashtins Lookin For Trouble
Reserve Best In Show
- Judge: Hon. David C. Merriam
- Breed: Skye Terrier
- Name: GCH Cragsmoor Good Time Charlie
Junior Showmanship
- Judge: Michael J. Dougherty
- Entry: 88
- Class: ---
- Name: Lydia Frey
- Breed: Bedlington Terrier
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
Not offered.
Reserve Junior Showmanship
- Judge: ---
- Entry: ---
- Class: ---
- Name: ---
- Breed: ---
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Sporting Group
- Judge: Ken J. Murray
- Entry: 481
- Breed: English Springer Spaniel
- Name: GCH Wynmoor Sweetgrass White Diamonds
- Breed: Black Cocker Spaniel
- Name: GCH Ashdown's Time To Thrill
- Breed: Clumber Spaniel
- Name: GCH Clussexx Over The Legal Limit
- Breed: Irish Setter
- Name: GCH Stonypoint's Time To Reign
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Betty-Anne Stenmark
- Entry: 409
- Breed: Beagle (over 13")
- Name: CH Tashtins Lookin For Trouble
- Breed: Bloodhound
- Name: GCH Flessner's International S'Cess
- Breed: Otterhound
- Name: GCH Aberdeen's Under The Influence
- Breed: Black and Tan Coonhound
- Name: GCH Bayaway Jersey's Due Process Of Law
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Theresa L. Hundt
- Entry: 427
- Breed: Portuguese Water Dog
- Name: GCH Claircreek Impression De Matisse
- Breed: Leonberger
- Name: GCH A Feiner Eros
- Breed: Bernese Mountain Dog
- Name: GCH Great Lakes Danish Treasure
- Breed: Siberian Husky
- Name: GCH Topaz Bad Action
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Dr. John A. Reeve-Newson
- Entry: 318
- Breed: Skye Terrier
- Name: GCH Cragsmoor Good Time Charlie
- Breed: Welsh Terrier
- Name: GCH Shaireab's Bayleigh Maid Of Honor
- Breed: Norfolk Terrier
- Name: GCHG Yarrow Venerie Winning Ticket
- Breed: Dandie Dinmont Terrier
- Name: GCH King's Mtn. Angelina Ballerina
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mr. Elliott B Weiss
- Entry: 368
- Breed: Shih Tzu
- Name: GCH Hallmark Jolei Rocket Power
- Breed: Pomeranian
- Name: CH Hitimes What The Inferno
- Breed: Yorkshire Terrier
- Name: GCH Trio's Big Shot
- Breed: Havanese
- Name: GCH Love's Havaheart Los Goodfellas
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Shirley D. Limoges
- Entry: 311
- Breed: Standard Poodle
- Name: GCH Dawin Hearts On Fire
- Breed: Xoloitzcuintli
- Name: GCHB Bayshore Georgio Armani
- Breed: Bichon Frise
- Name: GCH Saks Winning Card
- Breed: American Eskimo Dog
- Name: GCH Nuuktok's Atka Inukshuk
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Dr. Klaus Anselm
- Entry: 308
- Breed: Old English Sheepdog
- Name: GCH Bugaboo's Picture Perfect
- Breed: Bouvier des Flandres
- Name: GCH Stonepillar's Steel Blu
- Breed: Australian Shepherd
- Name: GCH Copper Hills No Reservations CGC
- Breed: German Shepherd Dog
- Name: CH Lockenhaus Rumor Has It V Kenlyn
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.