Linn County Kennel Club, Inc. Albany, OR 2015-02-21
Posted by: Bryan Martin
Total Entry: 1820
Best In Show
- Judge: Mr. James R. White
- Breed: Dandie Dinmont Terrier
- Name: GCH Glossongrey As You Wish
Reserve Best In Show
- Judge: Mr. James R. White
- Breed: Toy Poodle
- Name: GCH North Well Vivian JP Rose Queen
Junior Showmanship
- Judge: Donna Renton
- Entry: ---
- Class: Open Senior
- Name: Raina Moss
- Breed: Clumber Spaniel
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
Not offered.
Reserve Junior Showmanship
- Judge: ---
- Entry: ---
- Class: ---
- Name: ---
- Breed: ---
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Sporting Group
- Judge: Virginia Lyne
- Entry: 321
- Breed: Golden Retriever
- Name: GCH Rush Hill's Drama'Geddon JH
- Breed: Brittany
- Name: GCH Sanbar's Ride The Winds
- Breed: Flat-Coated Retriever
- Name: GCHP Windy Hill God Of Fire RN JH CGC
- Breed: Labrador Retriever
- Name: CH Westlane's Hollywood Hottie
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Joan P. Anselm
- Entry: 204
- Breed: Beagle (over 13")
- Name: GCH Foxtail's Race For The Chace
- Breed: Black and Tan Coonhound
- Name: GCH Southchase's Wilbert Roy
- Breed: Basenji
- Name: GCHS Arubmec's Take A Chance On Me
- Breed: Longhaired Dachshund
- Name: GCH Isledox Longfellow Serenade
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Ms. Elizabeth Muthard
- Entry: 314
- Breed: Akita
- Name: GCH Mojo's Continuation Of A Myth
- Breed: Portuguese Water Dog
- Name: GCH Patriot's Designer Girl CGC
- Breed: Bullmastiff
- Name: GCHG Affinity's 3-Sheets To The Wind
- Breed: Standard Schnauzer
- Name: GCH Steinhaus Maxim Courage RN
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Robert E. Hutton
- Entry: 146
- Breed: Dandie Dinmont Terrier
- Name: GCH Glossongrey As You Wish
- Breed: Staffordshire Bull Terrier
- Name: GCHG Glenmars American Classic At Classy Staffys
- Breed: Miniature Bull Terrier
- Name: GCH Imagineabulls First Edition
- Breed: Australian Terrier
- Name: GCH Benayr Nick Of Time
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: John R Shoemaker
- Entry: 260
- Breed: Toy Poodle
- Name: GCH North Well Vivian JP Rose Queen
- Breed: Chinese Crested
- Name: GCH Kulana's Sh-Boom
- Breed: Brussels Griffon
- Name: GCH Hilltop's GQ Cover Boy
- Breed: Pomeranian
- Name: GCH Two T's Eye Of The Tiger
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Christie Martinez
- Entry: 200
- Breed: Standard Poodle
- Name: GCH Lakeridge Atalanta Summer In Paris
- Breed: American Eskimo Dog
- Name: GCHG Eskyblue Fuji Ltd Dom Perignon
- Breed: Bichon Frise
- Name: CH Kman's Miss Fancy Pants
- Breed: Nederlandse Kooikerhondje
- Name: CH Sugar Bay's Beringer
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Mr. Bill R. W. Edwards
- Entry: 189
- Breed: Beauceron
- Name: GCH De Joie Du Chateau Rocher CA
- Breed: Shetland Sheepdog
- Name: GCH Lorra Lee's Midnite Special
- Breed: Bouvier des Flandres
- Name: GCH Calm Dajeen Jobu Almighty
- Breed: Swedish Vallhund
- Name: GCH Sol Veigco's Gustav Vasa At Akutchi
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: John R Shoemaker
- Entry: 12
- Breed: Miniature American Shepherd
- Name: NW Aloha Black Maverick
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.