Guadalupe Valley Dog Fanciers Austin, TX 2015-02-15
Posted by: Sue Vroom
Total Entry: 852
Best In Show
- Judge: Ms Laurie King Telfair
- Breed: Belgian Tervuren
- Name: GCHS Sindarin's Where The Magic Begins
Reserve Best In Show
- Judge: Ms. Laurie King Telfair
- Breed: Whippet
- Name: CH Debmar Lovin Dixie SC
Junior Showmanship
- Judge: Ms. Laurie King Telfair
- Entry: ---
- Class: Open Intermediate
- Name: Melony Lopez
- Breed: Toy Poodle
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
Not offered.
Reserve Junior Showmanship
- Judge: ---
- Entry: ---
- Class: ---
- Name: ---
- Breed: ---
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Sporting Group
- Judge: Mrs. Karin B. Ashe
- Entry: 123
- Breed: German Shorthaired Pointer
- Name: GCH Silverlakes Taittinger
- Breed: Golden Retriever
- Name: Scion Celebrity Sundance Kid
- Breed: Pointer
- Name: GCH Penpoint In Dress Blues
- Breed: Chesapeake Bay Retriever
- Name: Monarch's Zero Cool
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Mr. Jerry M. Watson
- Entry: 108
- Breed: Whippet
- Name: CH Debmar Lovin Dixie SC
- Breed: Rhodesian Ridgeback
- Name: GCH Kuba's Call Of The Wild By Copperridge SC
- Breed: Irish Wolfhound
- Name: GCH Cu Muirin Dylan
- Breed: Beagle (over 13")
- Name: GCH Blueprint's Top Of The Line
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mrs. Patricia (Pat) Hastings
- Entry: 171
- Breed: Great Dane
- Name: CH Old Mission's Lucid Dream
- Breed: Boxer
- Name: CH Cinnibon N 4M's Shameless
- Breed: Anatolian Shepherd Dog
- Name: GCH Lucky Hit Bethany Beyaz Kumru
- Breed: Akita
- Name: CH Stardust's Big Ba-Dah Big Boom
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Mrs. Patricia (Pat) Hastings
- Entry: 70
- Breed: Colored Bull Terrier
- Name: GCH Glentom's Dirty Harry
- Breed: West Highland White Terrier
- Name: GCH Tullybloom's Classified Credentials
- Breed: Sealyham Terrier
- Name: GCH Hotshot's Royal She'll Make 'Em Cry
- Breed: Rat Terrier
- Name: Bur-Way Cock It & Pull It
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mrs. Margo Klingler
- Entry: 129
- Breed: Pug
- Name: GCHP Hill Country's Let's Get Ready To Rumble
- Breed: Japanese Chin
- Name: CH Tacori Cin-Don A Small Forchin
- Breed: Long Coat Chihuahua
- Name: CH MGM Spellbound
- Breed: Pomeranian
- Name: CH Robcary's Ultimate Silver Fantasy
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Mr. Fredrick R Stephens
- Entry: 106
- Breed: Standard Poodle
- Name: CH Bar-None Pistolera
- Breed: Keeshond
- Name: GCH Karina's You Cant Stop The Beat
- Breed: French Bulldog
- Name: Armani Old Wonderland
- Breed: Chow Chow
- Name: GCH Fu San Texas Legend CGC
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Mr. William C. Stebbins
- Entry: 88
- Breed: Belgian Tervuren
- Name: GCHS Sindarin's Where The Magic Begins
- Breed: Pembroke Welsh Corgi
- Name: CH DBW Beat The Heat
- Breed: Australian Cattle Dog
- Name: CH Cheyenne On A Six Pack Run
- Breed: Bouvier des Flandres
- Name: GCH War Bouviator Ekabu's Deringer @ Dewerker
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: Ms. Laurie King Telfair
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.