GREATER OCALA DOG CLUB, INC. Ocala, FL 2014-11-16
Posted by: -
Total Entry: 1418
Best In Show
- Judge: Mrs. Francine W. Schwartz
- Breed: Skye Terrier
- Name: GCH Cragsmoor Good Time Charlie
Reserve Best In Show
- Judge: Mrs. Francine W. Schwartz
- Breed: Black Cocker Spaniel
- Name: CH Ashdown's Time To Thrill
Junior Showmanship
- Judge: Nancy Liebes
- Entry: 22
- Class: Open Senior
- Name: Rachel Simmons
- Breed: Long Coat Chihuahua
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Reserve Junior Showmanship
- Judge: ---
- Entry: ---
- Class: ---
- Name: ---
- Breed: ---
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Sporting Group
- Judge: Walter Pinsker
- Entry: 251
- Breed: Black Cocker Spaniel
- Name: GCH Ashdown's Time To Thrill
- Breed: Vizsla
- Name: CH Penlee's Strike A Pose
- Breed: Boykin Spaniel
- Name: GCH Larley's Nothing But The Truth
- Breed: Golden Retriever
- Name: GCH Bogy of Taiwan HK
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Patricia V. Trotter
- Entry: 131
- Breed: Afghan Hound
- Name: GCH Regimes Thriller Of Elmo
- Breed: Whippet
- Name: GCH Sporting Fields Shameless
- Breed: Saluki
- Name: GCHG Baha Persian Of Interest CD RN OA AXJ NF SC
- Breed: Pharaoh Hound
- Name: GCHB Siphra's Wish You Were Here
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Nancy Liebes
- Entry: 284
- Breed: Mastiff
- Name: GCH Goldleaf's Trouble Coming CGC
- Breed: Black Russian Terrier
- Name: CH Charodeyka Iz Russkoi Dinastil
- Breed: Dogue de Bordeaux
- Name: GCHG Woodland Park's Low Country Benne
- Breed: Anatolian Shepherd Dog
- Name: CH Island Farm's Heathrow
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Thomas L. Yates
- Entry: 96
- Breed: Skye Terrier
- Name: GCH Cragsmoor Good Time Charlie
- Breed: West Highland White Terrier
- Name: GCH White Oak's Invincible Snowplow
- Breed: Border Terrier
- Name: GCH Bascovail Essence of a Purple Storm
- Breed: Welsh Terrier
- Name: CH Bayleigh Shaireab's Man Of Steel
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Walter Pinsker
- Entry: 247
- Breed: English Toy Spaniel (Blenheim & Prince)
- Name: GCH Maibee Orlando
- Breed: Chinese Crested
- Name: GCHP Kaylen's Kahlua
- Breed: Silky Terrier
- Name: GCH Lamplighter's Tattle Tail
- Breed: Havanese
- Name: GCH That's Adorabulls Dreaming Of You
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Mr. Charles E. Trotter
- Entry: 146
- Breed: Dalmatian
- Name: CH Bret D N Troika N Engine Co Timeless Keepsake
- Breed: French Bulldog
- Name: CH Bandog Major League Homerun At TX Star
- Breed: Bulldog
- Name: GCHB Cherokee Legend Cowboy
- Breed: Standard Poodle
- Name: CH Serekunda Only On Sunday
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Christopher Tilghman Neale
- Entry: 185
- Breed: Belgian Tervuren
- Name: GCH Bilgays Eye Of The Storm HSAds
- Breed: Australian Shepherd
- Name: CH Sunwren Pennycaerau Playngames
- Breed: Puli
- Name: GCH Cordmaker Topsy Turvey
- Breed: Border Collie
- Name: CH Sporting Field's Robinson Caruso
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: Nancy Liebes
- Entry: 5
- Breed: Berger Picard
- Name: Eclipse Fabulous By Design
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.