KENNEL CLUB OF PHILADELPHIA, INC. Oaks, PA 2014-11-16
Posted by: James Mitchell
Total Entry: 1208
Best In Show
- Judge: Thomas Bradley III
- Breed: Bloodhound
- Name: GCH Flessner's International S'Cess
Reserve Best In Show
- Judge: Thomas Bradley III
- Breed: Pekingese
- Name: GCH Pequest General Tso
Junior Showmanship
- Judge: Virgina Murray
- Entry: 23
- Class: Open Senior
- Name: Isabella Pine
- Breed: Boston Terrier
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
Not offered.
Reserve Junior Showmanship
- Judge: ---
- Entry: ---
- Class: ---
- Name: ---
- Breed: ---
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Sporting Group
- Judge: Virginia Murray
- Entry: 259
- Breed: English Springer Spaniel
- Name: GCH Legacy Random Titleist
- Breed: Flat-Coated Retriever
- Name: GCHP Windy Hill Dance To The Music JH
- Breed: Golden Retriever
- Name: GCH Forever's All Jacked Up CGC
- Breed: English Setter
- Name: GCH Weywouths En Fuego
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Dr Gareth Morgan-Jones
- Entry: 127
- Breed: Bloodhound
- Name: GCH Flessner's International S'Cess
- Breed: Afghan Hound
- Name: GCH Exlysta Aires Ciel Noir
- Breed: Saluki
- Name: GCH Takara The Time Is Now
- Breed: Whippet
- Name: GCH Karasar's Masterpiece
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Lee Whittier
- Entry: 238
- Breed: Samoyed
- Name: CH Pebblesrun Play It again Ham
- Breed: Boxer
- Name: GCH Shadigee's Sequel To Legends
- Breed: Rottweiler
- Name: GCH Gamegards Maverick V Braeide,CDX,CGC
- Breed: Bullmastiff
- Name: GCH Baron Dye Of Ridgetop
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Edd Bivin
- Entry: 139
- Breed: Norfolk Terrier
- Name: GCHP Yarrow Venerie Ticket To Ride
- Breed: Smooth Fox Terrier
- Name: GCH Absolutely Signature
- Breed: Russell Terrier
- Name: GCH DBF Woodsong Mayflower Madame
- Breed: Scottish Terrier
- Name: GCH McVan's To Russia With Love
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mr. Chuck Winslow
- Entry: 113
- Breed: Pekingese
- Name: GCH Pequest General Tso
- Breed: Affenpinscher
- Name: GCH Yarrow's Hi-Tech Ben There Done That
- Breed: Japanese Chin
- Name: GCH Touche's Top Hat And Tails At Samskara
- Breed: Toy Fox Terrier
- Name: GCH Ultra Quest Go For The Gold
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: robert hutton
- Entry: 130
- Breed: French Bulldog
- Name: GCH Diva's Bastille My Heart
- Breed: Schipperke
- Name: GCH DeLamer Overboard
- Breed: Xoloitzcuintli
- Name: GCHB Bayshore Georgio Armani
- Breed: ---
- Name: ---
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Carolyn McKenna
- Entry: 154
- Breed: Bearded Collie
- Name: GCHP Dunhill Steeler Nation
- Breed: Border Collie
- Name: GCH Lucky For You Gangster,PT
- Breed: Smooth Collie
- Name: GCH Travler's Kelise Overdrive
- Breed: Belgian Tervuren
- Name: CH Sidekicks Masters Di Villa Roma RN BN CD
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: Mr. Chuck Winslow
- Entry: 18
- Breed: ---
- Name: ---
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.