CANADIAN VALLEY KENNEL CLUB Chickasha, OK 2014-11-16
Posted by: Sue Vroom
Total Entry: 925
Best In Show
- Judge: Mr. John Wade
- Breed: Brittany
- Name: GCH Rainbow Splash's Ruggedly Handsome
Reserve Best In Show
- Judge: Mr. John Wade
- Breed: West Highland White Terrier
- Name: GCH Tullybloom's Classified Credentials
Junior Showmanship
- Judge: Ms. Nancy Gallant
- Entry: ---
- Class: ---
- Name: ---
- Breed: ---
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
Not offered.
Reserve Junior Showmanship
- Judge: ---
- Entry: ---
- Class: ---
- Name: ---
- Breed: ---
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Sporting Group
- Judge: Ms. Nancy Gallant
- Entry: 54
- Breed: Brittany
- Name: GCH Rainbow Splash's Ruggedly Handsome
- Breed: English Springer Spaniel
- Name: CH Telltale American Ride
- Breed: Welsh Springer Spaniel
- Name: GCH Trystyn Statesman Cactus Blue
- Breed: Pointer
- Name: GCH Penpoint In Dress Blues
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Ms. Diane Malenfant
- Entry: 165
- Breed: Saluki
- Name: GCH Starlite's Made of the Best Stuff on Earth
- Breed: Whippet
- Name: CH Debmar Lovin Dixie SC
- Breed: Pharaoh Hound
- Name: GCH Farao Anubis Inferno RN SC
- Breed: Bloodhound
- Name: GCH Flessner's International Space Station At Honidge
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mrs. Evie Sullivan
- Entry: 157
- Breed: Doberman Pinscher
- Name: GCH Dezperado's Hallelujah
- Breed: Boxer
- Name: CH Cherkei's Dick Tracey
- Breed: Mastiff
- Name: GCH Willow Ridges Risky Business
- Breed: Great Pyrenees
- Name: GCH Pyrless Don't Blink
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Mr. Rodney E. Herner
- Entry: 59
- Breed: West Highland White Terrier
- Name: GCH Tullybloom's Classified Credentials
- Breed: Cesky Terrier
- Name: GCH Zlatapraha Gillespie Bluefire
- Breed: Bedlington Terrier
- Name: CH Carillon Chazzen De Hayyim
- Breed: American Staffordshire Terrier
- Name: GCH Explicits Full Throttle To Alpine
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mr. Dennis M. McCoy
- Entry: 188
- Breed: Maltese
- Name: GCH Rhapsody's Someone Like You
- Breed: Papillon
- Name: GCH Involo The King Of Pop
- Breed: Yorkshire Terrier
- Name: GCH Rosemark's Saint Or Sinner
- Breed: Toy Poodle
- Name: CH Lomar Swags One Tin Soldier
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Mr. Rodney E. Herner
- Entry: 131
- Breed: Standard Poodle
- Name: GCH Dawin Hearts On Fire
- Breed: Chow Chow
- Name: GCH Eastern-Magic Fly Me Safe
- Breed: Bichon Frise
- Name: CH Cher Mi's Toast With Remy Martin
- Breed: French Bulldog
- Name: GCH Highwoods Big Shot
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Mr. John P. Wade
- Entry: 153
- Breed: Old English Sheepdog
- Name: GCH Bugaboo's Picture Perfect
- Breed: Pembroke Welsh Corgi
- Name: GCH Coventry Just A Little Crush
- Breed: Border Collie
- Name: GCH Tang Dynasty Rocky
- Breed: German Shepherd Dog
- Name: GCH Hylowe's Bitter Sweet Symphony
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: Mrs. Evie Sullivan
- Entry: ---
- Breed: Miniature American Shepherd
- Name: Love That American Red White And Blue CM121
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.