LIMA KENNEL CLUB Columbus, OH 2014-11-15
Posted by: Mike Szabo
Total Entry: 2046
Best In Show
- Judge: Mr. Robert L. Vandiver
- Breed: Portuguese Water Dog
- Name: GCH Claircreek Impression De Matisse
Reserve Best In Show
- Judge: Mr. Robert L. Vandiver
- Breed: English Setter
- Name: GCH Stargazer'n Wingfield Wait Wait Don't Tell
Junior Showmanship
- Judge: Mr. Charley McMaster
- Entry: 38
- Class: Open Senior
- Name: Monica Culver
- Breed: Australian Shepherd
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
Not offered.
Reserve Junior Showmanship
- Judge: ---
- Entry: ---
- Class: ---
- Name: ---
- Breed: ---
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Sporting Group
- Judge: Mr. Roger R. Hartinger
- Entry: 378
- Breed: English Setter
- Name: GCH Stargazer'n Wingfield Wait Wait Don't Tell
- Breed: German Wirehaired Pointer
- Name: GCH Harvest Meadow's Truth Be Told SR
- Breed: Pointer
- Name: GCH Oncore MyKyna Run To Daylight
- Breed: Vizsla
- Name: GCH Heartsong Mc'Question Authority JH
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Mrs. Susan St. John Brown
- Entry: 290
- Breed: Irish Wolfhound
- Name: GCH Ansa Mo Caoimhin Modigliani CGC
- Breed: Beagle (13" and under)
- Name: CH Torquay Midnight Victory
- Breed: Otterhound
- Name: GCH Aberdeen's Under The Influence
- Breed: Black and Tan Coonhound
- Name: GCH Cashlane-Santana As The Crow Flies
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Dr. Gerard C. Penta
- Entry: 478
- Breed: Portuguese Water Dog
- Name: GCH Claircreek Impression De Matisse
- Breed: Doberman Pinscher
- Name: GCH Kamterra's Legato
- Breed: Giant Schnauzer
- Name: CH Skansen's Holy Knight
- Breed: Alaskan Malamute
- Name: GCH Catera's Keepin' It World Class
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Mr. Michael D. Buckley
- Entry: 179
- Breed: Border Terrier
- Name: GCH Meadowlake Pants On Fire
- Breed: Russell Terrier
- Name: GCH Baylock Heart Of Fire
- Breed: Skye Terrier
- Name: GCH Jay-Roy Byrne'N Hot For You
- Breed: Glen of Imaal Terrier
- Name: GCH Emerald Isle's Keely With Daulton
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mr. Jason Hoke
- Entry: 261
- Breed: Shih Tzu
- Name: GCH Hallmark Jolei Rocket Power
- Breed: Pug
- Name: GCHP Careva's Boodelicious
- Breed: Havanese
- Name: GCH Qbin's Strictly Confidential At Enginuity
- Breed: Yorkshire Terrier
- Name: GCH Trios Big Shot
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Mrs. Dawn Hansen
- Entry: 200
- Breed: Keeshond
- Name: CH Paradise Kees' Island Gigolo
- Breed: Chinese Shar-Pei
- Name: GCH Shine's Deck The Halls
- Breed: Standard Poodle
- Name: GCH Byrequest Bon Mot
- Breed: Dalmatian
- Name: GCH Spotted Bliss Oreo Delight
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Mrs. Paula Hartinger
- Entry: 237
- Breed: German Shepherd Dog
- Name: CH Lockenhaus Rumor Has It V Kenlyn
- Breed: Briard
- Name: GCH Ne Orageux's Flash Point
- Breed: Bearded Collie
- Name: GCH Aberlour's Seabiscuit
- Breed: Pyrenean Shepherd
- Name: GCH La Brise Sun Bear
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: Mr. Jason Hoke
- Entry: 2
- Breed: Grand Basset Griffon Vendeen
- Name: Minskuhoff's Wow Black Majesty
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.