COLORADO SPRINGS KENNEL CLUB Pueblo, CO 2014-11-10
Posted by: Diana Wilson
Total Entry: 874
Best In Show
- Judge: Dr. Gerard C. Penta
- Breed: Old English Sheepdog
- Name: GCH Bugaboo's Picture Perfect
Reserve Best In Show
- Judge: Dr. Gerard C. Penta
- Breed: Bernese Mountain Dog
- Name: GCH Tallpine's Life Of The Party
Junior Showmanship
- Judge: Charlotte Clem McGowan
- Entry: 12
- Class: Open Intermediate
- Name: Taylor Del Duca
- Breed: Pharaoh Hound
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
Not offered.
Reserve Junior Showmanship
- Judge: ---
- Entry: ---
- Class: ---
- Name: ---
- Breed: ---
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Sporting Group
- Judge: Charlotte Clem McGowan
- Entry: 154
- Breed: Brittany
- Name: GCH Rainbow Splash's Ruggedly Handsome
- Breed: Labrador Retriever
- Name: GCHP Everso's Elephant's & Flowers JH
- Breed: Irish Setter
- Name: GCH Glenrose Phantassie In Red
- Breed: German Shorthaired Pointer
- Name: GCH Relentless Country Wind Tornado JH
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: June A. Penta
- Entry: 89
- Breed: Norwegian Elkhound
- Name: GCHG Aspen's It Takes A Thief
- Breed: Petit Basset Griffon Vendeen
- Name: GCHP Iceage V. Tum-Tums Vriendjes
- Breed: Saluki
- Name: GCH Starlite's Made of the Best Stuff on Earth
- Breed: Smooth Dachshund
- Name: GCH Marginns Fredricka V Ruf Knabe
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: P. Levi Marsman
- Entry: 198
- Breed: Bernese Mountain Dog
- Name: GCH Tallpine's Life Of The Party
- Breed: Rottweiler
- Name: GCH Baar's Oh The Places You'll Go
- Breed: Akita
- Name: GCH Stardust's Broadway Joe RN
- Breed: Newfoundland
- Name: GCH Kirenska's The Polar Express
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Judith V. Daniels
- Entry: 63
- Breed: Bedlington Terrier
- Name: CH First Class Willow Wind The Phoenix
- Breed: West Highland White Terrier
- Name: GCHG Plum Creek's Hear Me Roar
- Breed: Staffordshire Bull Terrier
- Name: GCH Redrock's Dessert Storm
- Breed: Australian Terrier
- Name: GCH Ryba's Nothing But Blue Skies
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Luc Boileau
- Entry: 112
- Breed: Toy Fox Terrier
- Name: GCH Ultra Quest Go For The Gold NAJ
- Breed: Cavalier King Charles Spaniel
- Name: GCH Miletree Carnival
- Breed: Miniature Pinscher
- Name: GCH Marlex Kisa Wildfire
- Breed: Brussels Griffon
- Name: CH Sunny Bear's Sonic Boom At Shar's
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Mrs. Debbie Cambell-Freeman
- Entry: 129
- Breed: Bulldog
- Name: GCH Redrock's Chip Off The Old 'Rock"
- Breed: Miniature Poodle
- Name: CH Rosebell Pzazz Perfectly Charming
- Breed: Xoloitzcuintli
- Name: GCH Besito's Munequita
- Breed: Schipperke
- Name: GCH Bonchien Bee-Utiful Ba-Bee
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: June A. Penta
- Entry: 88
- Breed: Old English Sheepdog
- Name: GCH Bugaboo's Picture Perfect
- Breed: Australian Shepherd
- Name: GCH Copperridge What's Your Dream
- Breed: German Shepherd Dog
- Name: GCH Von Zecher's Broken Arrow RN
- Breed: Border Collie
- Name: GCH Wedgewood Voodoo Child
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.