LA PORTE COUNTY KENNEL CLUB Fort Wayne, IN 2014-10-30
Posted by: Mike Szabo
Total Entry: 956
Best In Show
- Judge: Mrs. Robert S. Forsyth
- Breed: Skye Terrier
- Name: GCH Cragsmoor Good Time Charlie
Reserve Best In Show
- Judge: Mrs. Robert S. Forsyth
- Breed: Puli
- Name: GCH Cordmaker Topsy Turvey
Junior Showmanship
- Judge: Mr. John P. Wade
- Entry: 3
- Class: Open Intermediate
- Name: Corinne Kolzow
- Breed: English Springer Spaniel
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
Not offered.
Reserve Junior Showmanship
- Judge: ---
- Entry: ---
- Class: ---
- Name: ---
- Breed: ---
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Sporting Group
- Judge: Mr. Kenneth A. Buxton
- Entry: 117
- Breed: Clumber Spaniel
- Name: GCH Clussexx Over The Legal Limit
- Breed: Black Cocker Spaniel
- Name: GCH Ashdown's Time To Thrill
- Breed: English Setter
- Name: GCH Stargazer'n Wingfield Wait Wait Don't Tell
- Breed: English Springer Spaniel
- Name: GCH Legacy Random Titleist
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Mr. Raymond V Filburn Jr.
- Entry: 91
- Breed: Beagle (over 13")
- Name: CH Tashtins Lookin For Trouble
- Breed: Whippet
- Name: GCH Sporting Fields Shameless
- Breed: Wirehaired Dachshund
- Name: GCH Raydach's Ride My Ducati SW
- Breed: Bloodhound
- Name: GCH Flessner's International S'Cess
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mr. Kenneth A. Buxton
- Entry: 199
- Breed: Portuguese Water Dog
- Name: GCH Claircreek Impression De Matisse
- Breed: Mastiff
- Name: GCH Goldleaf's Trouble Coming CGC
- Breed: Great Pyrenees
- Name: GCHP Rivergroves Chateau De Castelnau
- Breed: Great Dane
- Name: GCH MK Danes All Aboard The Crazy Train
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Mr. John P. Wade
- Entry: 95
- Breed: Skye Terrier
- Name: GCH Cragsmoor Good Time Charlie
- Breed: Scottish Terrier
- Name: GCH Roundtown Everyday Magic Of Maryscot
- Breed: Smooth Fox Terrier
- Name: GCH Absolutely Signature
- Breed: Norwich Terrier
- Name: GCHG Camio's Educated Exemplar
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mrs. Janis M. Mercer
- Entry: 184
- Breed: Pug
- Name: GCH Chelsea's Fantasy Dressed To Impress
- Breed: Shih Tzu
- Name: GCH Hallmark Jolei Rocket Power
- Breed: Pomeranian
- Name: GCH Char's Seattle Slew For Triple Crown
- Breed: Chinese Crested
- Name: GCH Dejavu I Want'A Talk About Me
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Mrs. Donna J. Buxton
- Entry: 162
- Breed: Standard Poodle
- Name: GCH Dawin Hearts On Fire
- Breed: Chow Chow
- Name: GCH Eastern Magic Fly Me Safe
- Breed: Chinese Shar-Pei
- Name: GCH Shine's Deck The Halls
- Breed: Bichon Frise
- Name: CH Cher Ami's Toast With Remy Martin
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Mr. John P. Wade
- Entry: 103
- Breed: Puli
- Name: GCH Cordmaker Topsy Turvey
- Breed: Shetland Sheepdog
- Name: GCHP Grandgables The Frat Boy
- Breed: Old English Sheepdog
- Name: GCHP Lambluv's Sultry Sensation
- Breed: German Shepherd Dog
- Name: CH Lockenhaus Rumor Has It V Kenlyn
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: Mr. Kenneth A. Buxton
- Entry: 1
- Breed: Spanish Water Dog
- Name: CH Timber Oaks Jingo Jango
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.