GREATER NAPLES DOG CLUB Arcadia, FL 2014-10-12
Posted by: Sydney Good
Total Entry: 552
Best In Show
- Judge: Mr. Charles L Olvis
- Breed: Skye Terrier
- Name: GCH Cragsmoor Good Time Charlie
Reserve Best In Show
- Judge: Mr. Charles L Olvis
- Breed: Pomeranian
- Name: GCH Abbapoola's Mr Slice Of Life
Junior Showmanship
- Judge: Paul DeBene
- Entry: 15
- Class: Open Intermediate
- Name: Rachel DeSantos
- Breed: ASCOB Cocker Spaniel
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
Not offered.
Reserve Junior Showmanship
- Judge: ---
- Entry: ---
- Class: ---
- Name: ---
- Breed: ---
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Sporting Group
- Judge: Mrs. Charlotte P. Patterson
- Entry: 129
- Breed: Labrador Retriever
- Name: GCH Chambrays Ruff Jewel Walter
- Breed: Vizsla
- Name: GCH Solaris Smokin'Hot Habenera
- Breed: Black Cocker Spaniel
- Name: GCH Jems Going For The Knockout
- Breed: English Cocker Spaniel
- Name: GCH Fieldstone Carousel Hell's Kitchen
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Ms. Elizabeth Muthard
- Entry: 93
- Breed: Afghan Hound
- Name: GCH Regimes Thriller Of Elmo
- Breed: Borzoi
- Name: GCH Sylvan Silver Springbok
- Breed: Plott
- Name: GCH Alexanders Married To The Mob
- Breed: Beagle (13" and under)
- Name: CH Carlota Sommerled De Suarias
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Eric J. Ringle
- Entry: 80
- Breed: Samoyed
- Name: CH White Magic's Seasoned Traveler
- Breed: Doberman Pinscher
- Name: GCH Barcello-Kiro Expectation Ecstacy
- Breed: Great Dane
- Name: GCH Raintree Erinwood Dixie For Heavens Sake
- Breed: Siberian Husky
- Name: GCH Mileka's Belle Starr
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Mr. Charles L Olvis
- Entry: 31
- Breed: Skye Terrier
- Name: GCH Cragsmoor Good Time Charlie
- Breed: Glen of Imaal Terrier
- Name: GCH Finnabair Ardmore Ned
- Breed: Kerry Blue Terrier
- Name: GCH Edbrios Russian Roulette
- Breed: Lakeland Terrier
- Name: GCH Teraz Runs on Dunkin
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mrs. Carole A. Beattie
- Entry: 81
- Breed: Pomeranian
- Name: GCH Abbapoola's Mr Slice Of Life
- Breed: Papillon
- Name: GCH Wildfire On The Record
- Breed: Shih Tzu
- Name: GCH Chatterbox Light My Fire
- Breed: Miniature Pinscher
- Name: GCH Marlex N Kisa Set Fire
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Ms. Elizabeth Muthard
- Entry: 78
- Breed: French Bulldog
- Name: CH Bandog Major League Homerun At TX Star
- Breed: Dalmatian
- Name: GCH Woodwynd Twelve Sharp
- Breed: Finnish Spitz
- Name: CH Marblehill's Gleaming Icecaps
- Breed: Bulldog
- Name: GCH Slaterpryce's Vintage Almond Joy
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Eric J. Ringle
- Entry: 53
- Breed: Old English Sheepdog
- Name: GCH Wynward's Remember That
- Breed: Cardigan Welsh Corgi
- Name: GCH Riverside Telltail Coco Posh
- Breed: Pembroke Welsh Corgi
- Name: GCHP Riverside Get Over It
- Breed: Australian Shepherd
- Name: CH Sunwren Pennycaerau Playngames
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: Mr. Charles L Olvis
- Entry: 8
- Breed: American Hairless Terrier
- Name: Wmk's Cereal Killer
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.