MOBILE KENNEL CLUB Biloxi, MS 2014-09-06
Posted by: Sue Vroom
Total Entry: 691
Best In Show
- Judge: Mr. Jon R Cole
- Breed: Welsh Terrier
- Name: GCH Shaireab's Bayleigh Maid Of Honor
Reserve Best In Show
- Judge: Mr. Jon R Cole
- Breed: German Shorthaired Pointer
- Name: GCH Ehrenvogel Achy Breaky Heart
Junior Showmanship
- Judge: Mr. James E. Frederksen
- Entry: ---
- Class: Open Senior
- Name: Hana Deiuri Marangon
- Breed: Greyhound
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mr. James E. Noe
- Entry: ---
- Breed: Chinese Shar-Pei
- Name: GCH R-Lee Sparkle Plenty
Reserve Junior Showmanship
- Judge: ---
- Entry: ---
- Class: ---
- Name: ---
- Breed: ---
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Sporting Group
- Judge: Ms. Denny C Mounce
- Entry: 131
- Breed: German Shorthaired Pointer
- Name: GCH Ehrenvogel Achy Breaky Heart
- Breed: Brittany
- Name: GCH Kabina's Keep The Change
- Breed: Labrador Retriever
- Name: GCH Chambray Guardian Rum Tum Tugger
- Breed: Vizsla
- Name: CH Kelby Creek Pinnacle Of Haleakala
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Mr. James E Frederiksen
- Entry: 57
- Breed: Smooth Dachshund
- Name: GCH Bessdach Master Maserati
- Breed: Saluki
- Name: GCHP Starlite's Made Of The Best Stuff On Earth JC RN BN
- Breed: Longhaired Dachshund
- Name: GCHP Walmar's-Solo's OMG SL
- Breed: Beagle (over 13")
- Name: GCH Lokavi's Battle Flag Of The South
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mr. James E. Noe
- Entry: 136
- Breed: Doberman Pinscher
- Name: GCH Dezperado's Hallelujah
- Breed: Black Russian Terrier
- Name: GCH Zilya's Chicago Blues Fusion At Runes
- Breed: Bullmastiff
- Name: CH Dal Primo The Jester Ofd NV
- Breed: Akita
- Name: Sunapee's Fire And Ice At Iron Oak
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Ms. Denny C Mounce
- Entry: 38
- Breed: Welsh Terrier
- Name: GCH Shaireab's Bayleigh Maid Of Honor
- Breed: Scottish Terrier
- Name: GCH Kelwyn's GM Freestyle Flyer
- Breed: Norwich Terrier
- Name: CH Roserock's Atticus Finch
- Breed: Bedlington Terrier
- Name: GCH Wrightwyn's Power Play
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mr. Jim C. Briley
- Entry: 104
- Breed: Chinese Crested
- Name: GCH Zen's Cirque Du Soleil
- Breed: Toy Poodle
- Name: CH Kudo's Fifty Shades
- Breed: Shih Tzu
- Name: GCH Hallmark Jolei Rocket Power
- Breed: Japanese Chin
- Name: GCH Dojo's Suikoden Tenmei
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Dr. Steve Keating
- Entry: 74
- Breed: Chinese Shar-Pei
- Name: GCH R-Lee Sparkle Plenty
- Breed: Nederlandse Kooikerhondje
- Name: CH Mi-Toi's Icon
- Breed: American Eskimo Dog
- Name: GCH Ducat's Smokin' Hot
- Breed: Keeshond
- Name: GCH Karina's You Cant Stop The Beat
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Mrs. Alice Inman
- Entry: 96
- Breed: Australian Shepherd
- Name: GCH Broadway's Cruising Like Royalty of Canyon Lake
- Breed: Finnish Lapphund
- Name: GCH Sugarok Macce Too
- Breed: Shetland Sheepdog
- Name: CH My Time Blue Thunder & Lightening
- Breed: Belgian Tervuren
- Name: GCHS Sindarin's Where The Magic Begins
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.