121218_Pancho_wwg120618_cloud_wwg121218_wilma_wwg121218_oscar_wwg121218_Shakespeare_wwg121218_Tango_wwg121218_Prince_wwg121218_RIOT_wwg121218_Maverick_wwg121218_wwg_Nina121218_Faggia_wwg112918_Lloyd_wwg121218_Casino_wwg120618_Nathan_wwg121218_Harvey_wwg120618_isla_wwg120618_Bono_wwg120618_Utter_wwg120618_bruno_wwg120618_paige_wwg

Raleigh Kennel Club, Inc. Raleigh, NC 2014-08-31

Posted by: Guy H. Fisher

Total Entry: 887

Best In Show

  • Judge: Mrs. Judith A. Brown
    • Breed: Puli
    • Name: GCH Cordmaker Topsy Turvey

Reserve Best In Show

  • Judge: Mrs. Judith A. Brown
    • Breed: Tibetan Spaniel
    • Name: GCH Kan Sing's Po-Ba-Ri At Arundina

Junior Showmanship

  • Judge: Mr. Daniel Augustus
  • Entry: 22
    • Class: Master
    • Name: MacKenzie Jones - Master Class - Boxer
    • Breed: Boxer

Best In Show: Nat'l Owner Handled Series

Not offered.

Reserve Junior Showmanship

  • Judge: ---
  • Entry: ---
    • Class: ---
    • Name: ---
    • Breed: ---

Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series

  • Judge: ---
  • Entry: ---
    • Breed: ---
    • Name: ---

Sporting Group

  • Judge: Dr. Dale D. Simmons
  • Entry: 141
    • 1st Place

    • Breed: Chesapeake Bay Retriever
    • Name: GCH Cool Waters The Tide Is High

      2nd Place

    • Breed: English Springer Spaniel
    • Name: GCH Legacy Random Titleist

      3rd Place

    • Breed: Vizsla
    • Name: GCH Szizlin Rhapsody Never Say Never

      4th Place

    • Breed: Golden Retriever
    • Name: CH Easthill Broxden Woodland Lettuce Entertain You

Hound Group

  • Judge: Mr. John P. Wade
  • Entry: 108
    • 1st Place

    • Breed: American Foxhound
    • Name: GCHG Kiarry's Stonewall Jackson

      2nd Place

    • Breed: Greyhound
    • Name: GCH Grandcru Phelps Insignia

      3rd Place

    • Breed: Afghan Hound
    • Name: GCH Tells Matrix Reloaded

      4th Place

    • Breed: Rhodesian Ridgeback
    • Name: GCH Celtic Lore's Moonlight And Magic

Working Group

  • Judge: Mr. John P. Wade
  • Entry: 169
    • 1st Place

    • Breed: Doberman Pinscher
    • Name: CH Holly Woods Angels N Demons

      2nd Place

    • Breed: Boxer
    • Name: GCH Mephisto's Speak Of The Devil

      3rd Place

    • Breed: Great Dane
    • Name: GCH Rosendanes So This Is Heaven

      4th Place

    • Breed: Siberian Husky
    • Name: CH Paragon's Absolutely Entertaining

Terrier Group

  • Judge: Mr. Robert E Hutton
  • Entry: 78
    • 1st Place

    • Breed: Scottish Terrier
    • Name: GCH McVan's To Russia With Love

      2nd Place

    • Breed: American Staffordshire Terrier
    • Name: GCH Angarda Deja Vu Looking At You

      3rd Place

    • Breed: Russell Terrier
    • Name: CH Kajsenborg's Dirty Diana

      4th Place

    • Breed: West Highland White Terrier
    • Name: GCH White Oak's Invincible Snowplow

Toy Group

  • Judge: Mrs. Cindy Vogel
  • Entry: 149
    • 1st Place

    • Breed: Japanese Chin
    • Name: GCH Chindale's Anything She Wants

      2nd Place

    • Breed: Chinese Crested
    • Name: GCHP Kaylen's Kahlua

      3rd Place

    • Breed: Shih Tzu
    • Name: GCH Krissy Never Ending Dream

      4th Place

    • Breed: Havanese
    • Name: GCH That's Adorabulls Dreaming Of You

Non-Sporting Group

  • Judge: Mr. Robert E Hutton
  • Entry: 75
    • 1st Place

    • Breed: Tibetan Spaniel
    • Name: GCH Kan Sing's Po-Ba-Ri At Arundina

      2nd Place

    • Breed: Bulldog
    • Name: GCH Imperious HamItUp Southern Bell

      3rd Place

    • Breed: French Bulldog
    • Name: GCH Ironton Ben There Done That

      4th Place

    • Breed: Standard Poodle
    • Name: GCH Unique Da Maya Dancing Queen

Herding Group

  • Judge: Mr. John P. Wade
  • Entry: 86
    • 1st Place

    • Breed: Puli
    • Name: GCH Cordmaker Topsy Turvey

      2nd Place

    • Breed: Smooth Collie
    • Name: CH Alexy Handsome Devil

      3rd Place

    • Breed: Finnish Lapphund
    • Name: GCH Lumiturpa Tapakka

      4th Place

    • Breed: Pembroke Welsh Corgi
    • Name: GCH Sandfox Chance Encounter At Perivale

Best in Miscellaneous Class

  • Judge: Mrs. Cindy Vogel
  • Entry: 4
    • Breed: American Hairless Terrier
    • Name: Kidds K's Potential Energy


Unofficial results and subject to change

The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.