110818_wwg_Amaze110818_wwg_Nash110818_wwg_Utter110818_wwg_Nate110818_wwg_norman110818_wwg_Maverick110818_wwg_Diana110118_wwg_wilma110118_wwg_paige110118_wwg_Nina110118_wwg_Lizzee110118_wwg_posy110118_wwg_Sami

Gold Country Kennel Club Grass Valley, CA 2014-08-31

Posted by: Jane Myers

Total Entry: 1229

Best In Show

  • Judge: Mrs. Charlotte P. Patterson
    • Breed: Field Spaniel
    • Name: GCH Promenade Pay It Forward

Reserve Best In Show

  • Judge: Mrs. Charlotte P. Patterson
    • Breed: Boston Terrier
    • Name: GCH Naughty Norteno's Clik Clik Bang

Junior Showmanship

  • Judge: Mrs. Michelle Alameda-Wilkinson
  • Entry: 14
    • Class: ---
    • Name: Taylor Schwartz
    • Breed: ---

Best In Show: Nat'l Owner Handled Series

  • Judge: Mrs. Betty-Anne Stenmark
  • Entry: ---
    • Breed: Whippet
    • Name: Starline's Deep In The Heart Of Texas

Reserve Junior Showmanship

  • Judge: ---
  • Entry: ---
    • Class: ---
    • Name: ---
    • Breed: ---

Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series

  • Judge: ---
  • Entry: ---
    • Breed: ---
    • Name: ---

Sporting Group

  • Judge: Mrs. Charlotte P. Patterson
  • Entry: 182
    • 1st Place

    • Breed: Field Spaniel
    • Name: GCH Promenade Pay It Forward

      2nd Place

    • Breed: Brittany
    • Name: GCHP Dream Hi's Don't Hate The Player Hate The Game

      3rd Place

    • Breed: Flat-Coated Retriever
    • Name: GCH Flyway Farms Boom Boom Pow

      4th Place

    • Breed: Golden Retriever
    • Name: GCH Sandpiper's Let Freedom Ring

Hound Group

  • Judge: Mrs. Betty-Anne Stenmark
  • Entry: 114
    • 1st Place

    • Breed: Petit Basset Griffon Vendeen
    • Name: GCH M&MS Fear The Beard

      2nd Place

    • Breed: Borzoi
    • Name: GCH Majenkir Bookstor Vintage Glamour

      3rd Place

    • Breed: Basset Hound
    • Name: GCH Topsfield-Sanchu Eenie Meenie Miney Moe

      4th Place

    • Breed: Wirehaired Dachshund
    • Name: GCHP Kadell's Gold Dust W

Working Group

  • Judge: Mr. David Bolus
  • Entry: 239
    • 1st Place

    • Breed: Boxer
    • Name: GCH HiJinx This is How I Roll

      2nd Place

    • Breed: Siberian Husky
    • Name: GCH Topaz Bad Action

      3rd Place

    • Breed: Giant Schnauzer
    • Name: GCH Skansens Leather & Lace Of Twilight

      4th Place

    • Breed: Doberman Pinscher
    • Name: GCH Foxfire's Surf N' The Stars

Terrier Group

  • Judge: Mr. Gary L. Doerge
  • Entry: 83
    • 1st Place

    • Breed: Cairn Terrier
    • Name: GCH Hjohoo's Save Hjour Love For Me

      2nd Place

    • Breed: Miniature Schnauzer
    • Name: GCH Regency's Play For Keeps

      3rd Place

    • Breed: Skye Terrier
    • Name: GCH Talakan Trumpeter Swan

      4th Place

    • Breed: Smooth Fox Terrier
    • Name: CH Absolutely My surprise Package

Toy Group

  • Judge: Mr. Arley D. Hussin
  • Entry: 163
    • 1st Place

    • Breed: Pomeranian
    • Name: GCH Mythical Traveling In Style

      2nd Place

    • Breed: Maltese
    • Name: GCH Sands RS More Than A Crush

      3rd Place

    • Breed: Brussels Griffon
    • Name: GCH Cashin's Sizzling Bacon Bits

      4th Place

    • Breed: Cavalier King Charles Spaniel
    • Name: GCH Quail Garden Loch Lomond Deja Vu

Non-Sporting Group

  • Judge: Mrs. Anne Savory Bolus
  • Entry: 139
    • 1st Place

    • Breed: Boston Terrier
    • Name: GCH Naughty Norteno's Clik Clik Bang

      2nd Place

    • Breed: Dalmatian
    • Name: GCHP Kastle's Go Speed Racer

      3rd Place

    • Breed: French Bulldog
    • Name: GCH Lebull's El Morocco At Lecirque

      4th Place

    • Breed: Keeshond
    • Name: GCH Skyline's Unit Of Measure

Herding Group

  • Judge: Miss Alison J. Cowin
  • Entry: 192
    • 1st Place

    • Breed: Bouvier des Flandres
    • Name: CH Bon Idee's London Calling

      2nd Place

    • Breed: Shetland Sheepdog
    • Name: GCH Paray's Preferential

      3rd Place

    • Breed: Puli
    • Name: GCH Mt Hood's Leapin' Linni Of Tordar

      4th Place

    • Breed: Pembroke Welsh Corgi
    • Name: CH Raintrees JP Autumn Splendor

Best in Miscellaneous Class

  • Judge: Mrs. Charlotte P. Patterson
  • Entry: 2
    • Breed: Miniature American Shepherd
    • Name: GCHG Abingtons Da Vinci


Unofficial results and subject to change

The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.