110818_wwg_Amaze110818_wwg_Nash110818_wwg_Utter110818_wwg_Nate110818_wwg_norman110818_wwg_Maverick110818_wwg_Diana110118_wwg_wilma110118_wwg_paige110118_wwg_Nina110118_wwg_Lizzee110118_wwg_posy110118_wwg_Sami

Cedar Rapids Kennel Association, Inc. Amana, IA 2014-08-31

Posted by: Gina Wieser

Total Entry: 892

Best In Show

  • Judge: Joan Goldstein
    • Breed: English Springer Spaniel
    • Name: CH Telltale American Ride

Reserve Best In Show

  • Judge: Joan Goldstein
    • Breed: Cardigan Welsh Corgi
    • Name: GCHP Aubrey's Tails Of Mystery

Junior Showmanship

  • Judge: Heather Lindberg
  • Entry: 19
    • Class: Master
    • Name: Taylor Schwartz
    • Breed: Doberman Pinscher

Best In Show: Nat'l Owner Handled Series

Not offered.

Reserve Junior Showmanship

  • Judge: ---
  • Entry: ---
    • Class: ---
    • Name: ---
    • Breed: ---

Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series

  • Judge: ---
  • Entry: ---
    • Breed: ---
    • Name: ---

Sporting Group

  • Judge: Jason Hoke
  • Entry: 91
    • 1st Place

    • Breed: English Springer Spaniel
    • Name: CH Telltale American Ride

      2nd Place

    • Breed: Golden Retriever
    • Name: GCH Forever's All Jacked Up CGC

      3rd Place

    • Breed: German Shorthaired Pointer
    • Name: GCH Kan Points Makin The Chase

      4th Place

    • Breed: Vizsla
    • Name: GCH Jakra'sFlirtn With Fifty Shades

Hound Group

  • Judge: Mr. Dana P. Cline
  • Entry: 113
    • 1st Place

    • Breed: Borzoi
    • Name: GCH Chihawk Echovesna I Luv You

      2nd Place

    • Breed: Saluki
    • Name: GCH Starlite's Made of the Best Stuff on Earth

      3rd Place

    • Breed: American Foxhound
    • Name: GCH Kiarry's Foolish Jokester

      4th Place

    • Breed: Wirehaired Dachshund
    • Name: CH Twinkles Corbin At Carowyn

Working Group

  • Judge: Lawrence (Larry) Sinclair
  • Entry: 144
    • 1st Place

    • Breed: Boxer
    • Name: CH Inspiration's Breath Of Heaven

      2nd Place

    • Breed: Alaskan Malamute
    • Name: GCH Sno Quest's For Holy Grail

      3rd Place

    • Breed: Doberman Pinscher
    • Name: CH Mandre's Just My Style Glen Coe

      4th Place

    • Breed: Great Dane
    • Name: CH Arborhill's She Breathes Fire

Terrier Group

  • Judge: Julie Felten
  • Entry: 69
    • 1st Place

    • Breed: Parson Russell Terrier
    • Name: GCHB Posey Canyon Classic Stun Gun

      2nd Place

    • Breed: Miniature Schnauzer
    • Name: GCH Lonestar's Which Witch

      3rd Place

    • Breed: Smooth Fox Terrier
    • Name: GCH Nileefox Taylor Made

      4th Place

    • Breed: Soft Coated Wheaten Terrier
    • Name: CH Bryr Rose Phoenix Rising

Toy Group

  • Judge: Mrs. Carolyn Taylor
  • Entry: 147
    • 1st Place

    • Breed: Pomeranian
    • Name: GCH Char's Seattle Slew For Triple Crown

      2nd Place

    • Breed: Italian Greyhound
    • Name: GCH Gdm Zenyatta At Lakeside

      3rd Place

    • Breed: Havanese
    • Name: Marcosa's Can You See Me Now

      4th Place

    • Breed: Japanese Chin
    • Name: GCHB Simpatica Starlet O'Haira

Non-Sporting Group

  • Judge: Janet Sinclair
  • Entry: 91
    • 1st Place

    • Breed: Dalmatian
    • Name: CH Centurion Anticipation Charming Dalfield

      2nd Place

    • Breed: Standard Poodle
    • Name: GCH Dawin Hearts On Fire

      3rd Place

    • Breed: Bulldog
    • Name: GCH Evergreen's Hey! Look Me Over

      4th Place

    • Breed: Tibetan Terrier
    • Name: CH Barnstorm To-Jo b'en Wicked @ Adominos By Dzine

Herding Group

  • Judge: Merle Taylor
  • Entry: 184
    • 1st Place

    • Breed: Cardigan Welsh Corgi
    • Name: GCHP Aubrey's Tails Of Mystery

      2nd Place

    • Breed: Belgian Malinois
    • Name: GCHS Isell's Ivano AKA Zenvo CA BH

      3rd Place

    • Breed: Bouvier des Flandres
    • Name: CH Margauxs Va Voom

      4th Place

    • Breed: Old English Sheepdog
    • Name: GCHP Lambluv's Sultry Sensation

Best in Miscellaneous Class

  • Judge: Joan Goldstein
  • Entry: 3
    • Breed: Petit Basset Griffon Vendeen
    • Name: Black Majesty Stop Me If You Can


Unofficial results and subject to change

The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.