101118_wwg_Pancho101118_wwg_nexpa101218_wwg_Prince101118_wwg_shakespeare101118_wwg_Katniss101118_wwg_blade101118_wwg_casino101118_wwg_Groovy100418_wwg_NASH092718_wwg_junior100418_wwg_Raul100418_wwg_Maverick

Gold Country Kennel Club Grass Valley, CA 2014-08-30

Posted by: Jane Myers

Total Entry: 1287

Best In Show

  • Judge: Mrs. Diane Young McCormick
    • Breed: Boston Terrier
    • Name: GCH Naughty Norteno's Clik Clik Bang

Reserve Best In Show

  • Judge: Mrs. Diane Young McCormick
    • Breed: Cairn Terrier
    • Name: GCH Hjohoo's Save Hjour Love For Me

Junior Showmanship

  • Judge: Mrs. Betty-Anne Stenmark
  • Entry: 14
    • Class: Open Senior
    • Name: Alexis Truesdail
    • Breed: Doberman Pinscher

Best In Show: Nat'l Owner Handled Series

Not offered.

Reserve Junior Showmanship

  • Judge: ---
  • Entry: ---
    • Class: ---
    • Name: ---
    • Breed: ---

Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series

  • Judge: ---
  • Entry: ---
    • Breed: ---
    • Name: ---

Sporting Group

  • Judge: Ms. Michelle Cowin
  • Entry: 190
    • 1st Place

    • Breed: Labrador Retriever
    • Name: CH Quail Run's Long Drink Of Silence

      2nd Place

    • Breed: German Wirehaired Pointer
    • Name: GCH Neudorf's Cool Hand Lukeafterhours

      3rd Place

    • Breed: Brittany
    • Name: GCHP Dream Hi's Don't Hate The Player Hate The Game

      4th Place

    • Breed: Welsh Springer Spaniel
    • Name: GCH Klass's Action Jackson

Hound Group

  • Judge: Mrs. Anne Savory Bolus
  • Entry: 121
    • 1st Place

    • Breed: Borzoi
    • Name: GCH Majenkir Bookstor Vintage Glamour

      2nd Place

    • Breed: Petit Basset Griffon Vendeen
    • Name: GCH M & M's Fear The Beard

      3rd Place

    • Breed: Norwegian Elkhound
    • Name: GCH Vin-Melca's Daggarwood Delight

      4th Place

    • Breed: Bloodhound
    • Name: GCHG Quiet Creek's Limited Edition

Working Group

  • Judge: Mr. Arley D. Hussin
  • Entry: 250
    • 1st Place

    • Breed: Giant Schnauzer
    • Name: GCH Skansens Leather & Lace Of Twilight

      2nd Place

    • Breed: Siberian Husky
    • Name: GCH Topaz Bad Action

      3rd Place

    • Breed: Doberman Pinscher
    • Name: CH Winmar's Chase 'N The Dream

      4th Place

    • Breed: Alaskan Malamute
    • Name: GCH Peace River Silverice Solstice

Terrier Group

  • Judge: Mrs. Betty-Anne Stenmark
  • Entry: 78
    • 1st Place

    • Breed: Cairn Terrier
    • Name: GCH Hjohoo's Save Hjour Love For Me

      2nd Place

    • Breed: Miniature Schnauzer
    • Name: GCH Regency's Play For Keeps

      3rd Place

    • Breed: Airedale Terrier
    • Name: GCH Penaire Cash Game At Longvue

      4th Place

    • Breed: Skye Terrier
    • Name: GCH Talakan Trumpeter Swan

Toy Group

  • Judge: Ms. Paulett DeLong
  • Entry: 161
    • 1st Place

    • Breed: Havanese
    • Name: GCH Bellatak Vallee's Maximum Dream

      2nd Place

    • Breed: Brussels Griffon
    • Name: GCH Cashin's Sizzling Bacon Bits

      3rd Place

    • Breed: Silky Terrier
    • Name: GCH Hullablu's Hellzabob

      4th Place

    • Breed: Pomeranian
    • Name: GCH Mythical Traveling In Style

Non-Sporting Group

  • Judge: Mr. Gary L. Doerge
  • Entry: 148
    • 1st Place

    • Breed: Boston Terrier
    • Name: GCH Naughty Norteno's Clik Clik Bang

      2nd Place

    • Breed: Bichon Frise
    • Name: GCH Newtnine Crown Of Queen

      3rd Place

    • Breed: Shiba Inu
    • Name: GCH Gold Strike Takachiyo Go

      4th Place

    • Breed: Lhasa Apso
    • Name: CH Rufkins Hunk Of Burnin' Love

Herding Group

  • Judge: Mr. David Bolus
  • Entry: 205
    • 1st Place

    • Breed: Shetland Sheepdog
    • Name: GCH Paray's Preferential

      2nd Place

    • Breed: Pembroke Welsh Corgi
    • Name: GCH Coventry Fly Me To The Moon

      3rd Place

    • Breed: Puli
    • Name: GCH Mt Hood's Leapin' Linni Of Tordar

      4th Place

    • Breed: Bearded Collie
    • Name: GCH Wigglesworth Thriller

Best in Miscellaneous Class

  • Judge: Mrs. Betty-Anne Stenmark
  • Entry: 2
    • Breed: Miniature American Shepherd
    • Name: GCHG Abingtons Da Vinci


Unofficial results and subject to change

The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.