Greeley Kennel Club, Inc. Greeley, CO 2014-08-16
Posted by: Diana Wilson
Total Entry: 2208
Best In Show
- Judge: Mr. Douglas A. Johnson
- Breed: Old English Sheepdog
- Name: GCH Bugaboo's Picture Perfect
Reserve Best In Show
- Judge: Mr. Douglas A. Johnson
- Breed: Petit Basset Griffon Vendeen
- Name: GCHP Iceage V. Tum-Tums Vriendjes
Junior Showmanship
- Judge: James Fehring
- Entry: 49
- Class: Open Intermediate
- Name: Karissa Marlene Groves
- Breed: Bloodhound
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
Not offered.
Reserve Junior Showmanship
- Judge: ---
- Entry: ---
- Class: ---
- Name: ---
- Breed: ---
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Sporting Group
- Judge: Richard Hilderman
- Entry: 418
- Breed: Brittany
- Name: GCH Rainbow Splash's Ruggedly Handsome
- Breed: English Setter
- Name: GCH Stardom Country Squire Livin' In The Limeli
- Breed: Gordon Setter
- Name: GCH Sandpiper's Castles In The Air
- Breed: Welsh Springer Spaniel
- Name: CH Trystyn's Tag Heuer It BN RN
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge:
- Entry: 371
- Breed: Petit Basset Griffon Vendeen
- Name: GCHP Iceage V. Tum-Tums Vriendjes
- Breed: Wirehaired Dachshund
- Name: GCH Raydach's Ride My Ducati SW
- Breed: Rhodesian Ridgeback
- Name: GCH Diablo's Back Alley Brawler CGC
- Breed: Irish Wolfhound
- Name: CH Pinehurst Stuart
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Eva Berg
- Entry: 376
- Breed: Akita
- Name: GCH Mojo's Continuation Of A Myth
- Breed: Great Pyrenees
- Name: GCH Pyrrepressure Connu Mais A' Dieu
- Breed: Greater Swiss Mountain Dog
- Name: CH Remington's Pride First Knight
- Breed: Dogue de Bordeaux
- Name: GCH Evergreen's Rub My Belly At Rising Star
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Patricia V. Trotter
- Entry: 210
- Breed: Scottish Terrier
- Name: GCH Roundtown Everyday Magic Of Maryscot
- Breed: Bedlington Terrier
- Name: CH First Class Willow Wind The Phoenix
- Breed: Miniature Bull Terrier
- Name: GCHG Vip's I Know You Know At Albion
- Breed: Cairn Terrier
- Name: GCHG Janwell Midnight Ryder
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mr. Charles E. Trotter
- Entry: 191
- Breed: Pekingese
- Name: GCH Dunkirk Imagine That
- Breed: Havanese
- Name: GCHG Tigerlily Tamaran Smoke On The Water
- Breed: Cavalier King Charles Spaniel
- Name: GCH Miletree Carnival
- Breed: Pug
- Name: GCH Frisco's Let The Games Begin
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Eva Berg
- Entry: 252
- Breed: Boston Terrier
- Name: GCH Wy-Not's Take A Chance On Me
- Breed: Schipperke
- Name: GCH Bonchien Bee-Utiful Ba-Bee
- Breed: French Bulldog
- Name: GCH Lebull's El Morocco At Lecirque
- Breed: Dalmatian
- Name: CH Bayside N South St's Good Fortune
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Lesley Hiltz
- Entry: 276
- Breed: Old English Sheepdog
- Name: GCH Bugaboo's Picture Perfect
- Breed: Shetland Sheepdog
- Name: GCH Thunderhill's Apple Bottom Jeans
- Breed: Belgian Sheepdog
- Name: GCH Mika's Jedi Knight RA BN NA NAJ NAP NJP CGC
- Breed: Bouvier des Flandres
- Name: CH Rouchese's Papa Was A Rollin'Stone
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: Richard Hilderman
- Entry: 18
- Breed: Grand Basset Griffon Vendeen
- Name: Gebeba Hubbabubba Appleicious Bubblegum At Kayakyi
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.