Crab Orchard Kennel Club, Inc. Marion, IL 2014-08-03
Posted by: Sydney Good
Total Entry: 568
Best In Show
- Judge: Dr. Ron Spritzer
- Breed: Rottweiler
- Name: GCH Gamegard's I'll Have Another V Braeside
Reserve Best In Show
- Judge: Dr. Ron Spritzer
- Breed: Beagle (13" and under)
- Name: CH Torquay Midnight Victory
Junior Showmanship
- Judge: Cindy Stansell
- Entry: 20
- Class: Open Senior
- Name: Arwen Whiteman
- Breed: Dalmatian
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
Not offered.
Reserve Junior Showmanship
- Judge: ---
- Entry: ---
- Class: ---
- Name: ---
- Breed: ---
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Sporting Group
- Judge: Karen Wilson
- Entry: ---
- Breed: English Springer Spaniel
- Name: CH Crossroad JockeyHill On The Green AXP AXJ
- Breed: English Setter
- Name: GCH Blu'Star's Bedrock Boss RA
- Breed: Golden Retriever
- Name: CH Hytree Top Gun
- Breed: Pointer
- Name: Earlylite Royal's Light Up The World
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Dr. Ron Spritzer
- Entry: 59
- Breed: Beagle (13" and under)
- Name: CH Torquay Midnight Victory
- Breed: Whippet
- Name: GCH Copperridge's I Love Lucy
- Breed: Basenji
- Name: CH Epic Select Never Say Goodbye
- Breed: Basset Hound
- Name: GCH Kahl Me Foxglen's Cool Dude
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Robin Stansell
- Entry: 94
- Breed: Rottweiler
- Name: GCH Gamegard's I'll Have Another V Braeside
- Breed: Boxer
- Name: GCH Cinnrhee's One Of A Kind
- Breed: Akita
- Name: GCH Estaba Rain Play Magic
- Breed: Newfoundland
- Name: CH Shadrack's OMG
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Karen Wilson
- Entry: 37
- Breed: Wire Fox Terrier
- Name: GCH Garcini Rangel's Rock N Rolla
- Breed: Australian Terrier
- Name: GCHG Temora Say It With Bacon
- Breed: Staffordshire Bull Terrier
- Name: GCH Cumhil Hell Raiser
- Breed: American Staffordshire Terrier
- Name: CH Vaca Valley Castle Rock War Admiral
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mr. William E. Usherwood
- Entry: 155
- Breed: Toy Manchester Terrier
- Name: GCHG Cottage Lake's Our Lady Of fatima
- Breed: Brussels Griffon
- Name: CH Fist Face A Penny For Your Thought
- Breed: Italian Greyhound
- Name: CH Piason De'Lovely D'Lorac
- Breed: Pug
- Name: GCHP Careva's Boodelicious
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Robin Stansell
- Entry: 79
- Breed: French Bulldog
- Name: GCH Lionheart's Fortune Five Hundred
- Breed: Chow Chow
- Name: GCH Flamingstar Some Like It Hot
- Breed: Keeshond
- Name: CH Markwright's Smoking Gun
- Breed: Bulldog
- Name: CH River City's Maverick
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Harry H. Schulman
- Entry: 66
- Breed: Australian Shepherd
- Name: GCH Mcmatt's Autumn Breeze
- Breed: Pembroke Welsh Corgi
- Name: GCH Sundance Ringside Rumor
- Breed: ---
- Name: ---
- Breed: Bouvier des Flandres
- Name: GCH Obvious Sonic Boom
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: Robin Stansell
- Entry: 7
- Breed: Petit Basset Griffon Vendeen
- Name: Black Majesty Stop Me If You Can
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.