Louisiana Kennel Club, Inc. Kenner, LA 2014-08-02
Posted by: Linda Hurlebaus
Total Entry: 1081
Best In Show
- Judge: Rita Biddle
- Breed: Skye Terrier
- Name: GCH Cragsmoor Good Time Charlie
Reserve Best In Show
- Judge: Rita Biddle
- Breed: Australian Shepherd
- Name: GCH Copperridge What's Your Dream
Junior Showmanship
- Judge: Dylan Kipp
- Entry: 27
- Class: Open Senior
- Name: Savannah Martin
- Breed: Black Cocker Spaniel
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
Not offered.
Reserve Junior Showmanship
- Judge: ---
- Entry: ---
- Class: ---
- Name: ---
- Breed: ---
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Sporting Group
- Judge: Robert Vandiver
- Entry: 152
- Breed: Brittany
- Name: GCH Rainbow Splash's Ruggedly Handsome
- Breed: Weimaraner
- Name: GCH Doc's Greyborn North Star Of Acadia
- Breed: German Shorthaired Pointer
- Name: GCH Ehrenvogel Achy Breaky Heart
- Breed: English Springer Spaniel
- Name: GCHP Foxboro N Shardust Authentic
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Luc Boileau
- Entry: 176
- Breed: Whippet
- Name: GCH Sporting Fields Shameless
- Breed: Longhaired Dachshund
- Name: GCHP Walmar's-Solo's OMG SL
- Breed: Saluki
- Name: CH Appalachia's Allamyrra Hajji
- Breed: Petit Basset Griffon Vendeen
- Name: GCHP Iceage V. Tum-Tums Vriendjes
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: John P. Wade
- Entry: 179
- Breed: Doberman Pinscher
- Name: GCH Dezperado's Hallelujah
- Breed: Mastiff
- Name: GCH Willow Ridges Risky Business
- Breed: Boxer
- Name: CH Cherkei's Dick Tracey
- Breed: Bullmastiff
- Name: CH Dal Primo The Jester Ofd NV
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Richard William Powell
- Entry: 62
- Breed: Skye Terrier
- Name: GCH Cragsmoor Good Time Charlie
- Breed: Smooth Fox Terrier
- Name: GCH J'Cobe Broxden Accidently On Porpoise
- Breed: Colored Bull Terrier
- Name: GCH Glentom's Dirty Harry
- Breed: American Staffordshire Terrier
- Name: GCH Explicits Full Throttle To Alpine
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Sharon Newcomb
- Entry: 194
- Breed: Havanese
- Name: CH Payasa Flying Under The Radar At Brandmar
- Breed: Pomeranian
- Name: GCH Wilhoite's TKO
- Breed: Cavalier King Charles Spaniel
- Name: GCH Miletree Carnival
- Breed: Long Coat Chihuahua
- Name: CH MGM Spellbound
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Robert Ennis
- Entry: 144
- Breed: Bichon Frise
- Name: GCH Saks Winning Card
- Breed: French Bulldog
- Name: CH Bandog Major League Homerun At TX Star
- Breed: Bulldog
- Name: GCH Dowats The Gladiator
- Breed: Boston Terrier
- Name: GCH Kennedy's bumble Bee
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Eric J. Ringle
- Entry: 163
- Breed: Australian Shepherd
- Name: GCH Copperridge What's Your Dream
- Breed: Pembroke Welsh Corgi
- Name: GCH Coventry Just A Little Crush
- Breed: Border Collie
- Name: GCH Tang Dynasty Rocky
- Breed: Cardigan Welsh Corgi
- Name: GCHP Aubrey's Tails Of Mystery
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: Rita Biddle
- Entry: 2
- Breed: Berger Picard
- Name: Allstar's Im Keanu Reeves At BWK
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.