121218_Pancho_wwg120618_cloud_wwg121218_wilma_wwg121218_oscar_wwg121218_Shakespeare_wwg121218_Tango_wwg121218_Prince_wwg121218_RIOT_wwg121218_Maverick_wwg121218_wwg_Nina121218_Faggia_wwg112918_Lloyd_wwg121218_Casino_wwg120618_Nathan_wwg121218_Harvey_wwg120618_isla_wwg120618_Bono_wwg120618_Utter_wwg120618_bruno_wwg120618_paige_wwg

Sacramento Kennel Club Sacramento, CA 2019-04-14

Posted by: Jane Myers

Total Entry: 1591

Best In Show

  • Judge: Mr. Jon Cole
    • Breed: Havanese
    • Name: GCHG Oeste's In The Name Of Love

Reserve Best In Show

  • Judge: Mr. Jon R Cole
    • Breed: Shetland Sheepdog
    • Name: GCHP Syringa - Akadia The Corsair

Junior Showmanship

  • Judge: Ms. Nitsa A Trayler
  • Entry: 23
    • Class: Open Intermediate
    • Name: Brannen Singh Damon
    • Breed: Rottweiler

Best In Show: Nat'l Owner Handled Series

  • Judge: Ms. Elizabeth "Beth" Sweigart
  • Entry: 567
    • Breed: White Bull Terrier
    • Name: CH Tawnbarr Starlight

Reserve Junior Showmanship

  • Judge: Ms. Nitsa A Trayler
  • Entry: 23
    • Class: Open Intermediate
    • Name: Lilly Angeline Bennett
    • Breed: Cirneco dell'Etna

Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series

  • Judge: Ms. Elizabeth "Beth" Sweigart
  • Entry: 567
    • Breed: Puli
    • Name: GCH Cordmaker Boys Will Be Boys PT NAP NJP

Sporting Group

  • Judge: Mrs. Diane Fenton
  • Entry: 211
    • 1st Place

    • Breed: English Springer Spaniel
    • Name: Lordsett Truman Show

      2nd Place

    • Breed: Wirehaired Pointing Griffon
    • Name: GCHS Whiskeytown Captain Morgan Cranberry Kiss JH

      3rd Place

    • Breed: German Shorthaired Pointer
    • Name: GCHS Parador Sinnadar

      4th Place

    • Breed: Parti Cocker Spaniel
    • Name: CH Lomapoint She Does It for Money

Hound Group

  • Judge: Mr. Jamie Hubbard
  • Entry: 112
    • 1st Place

    • Breed: Wirehaired Dachshund
    • Name: GCH Wiretap's Life Is A Highway

      2nd Place

    • Breed: Beagle (over 13")
    • Name: GCH Cabaret Chasing Classic Cars

      3rd Place

    • Breed: Bloodhound
    • Name: GCH Quiet Creek's Dance With Me

      4th Place

    • Breed: Basset Hound
    • Name: GCH Rivercity Man Of Steel

Working Group

  • Judge: Mr. Clay Coady
  • Entry: 270
    • 1st Place

    • Breed: Standard Schnauzer
    • Name: GCH Hanlon's Hurrican Captain Chaos

      2nd Place

    • Breed: Newfoundland
    • Name: GCHG Oceano Darbydale's Xecutive Decision

      3rd Place

    • Breed: Boxer
    • Name: GCHP Irondale's Just A Good Ole Boy

      4th Place

    • Breed: Giant Schnauzer
    • Name: CH Histyles Sonnenschein Big Tex

Terrier Group

  • Judge: Mr. Houston Clark
  • Entry: 362
    • 1st Place

    • Breed: Norwich Terrier
    • Name: GCH Roserocks My Eyes Adored You

      2nd Place

    • Breed: Irish Terrier
    • Name: GCH Trackways Cassidy Pi'd Piper

      3rd Place

    • Breed: Standard Manchester Terrier
    • Name: GCH Noble's Random Reaction At Toria

      4th Place

    • Breed: Lakeland Terrier
    • Name: GCH Ellienside Red Ike At Eskwyre

Toy Group

  • Judge: Mr. Houston Clark
  • Entry: 158
    • 1st Place

    • Breed: Havanese
    • Name: GCHG Oeste's In The Name Of Love

      2nd Place

    • Breed: Cavalier King Charles Spaniel
    • Name: GCHG Brookhaven Here Comes Hogan

      3rd Place

    • Breed: Pug
    • Name: GCHS Nirvana's Skittles

      4th Place

    • Breed: Toy Poodle
    • Name: Audrye Of Bei Di Kennel

Non-Sporting Group

  • Judge: Mrs. Houston (Toddie) Clark
  • Entry: 127
    • 1st Place

    • Breed: French Bulldog
    • Name: GCHG Le Petit Prince De La Bete

      2nd Place

    • Breed: Bichon Frise
    • Name: CH Demartini's HRH Prince George Of Cambridge

      3rd Place

    • Breed: Tibetan Terrier
    • Name: GCH Rinchen's Magical Illusion

      4th Place

    • Breed: Bulldog
    • Name: Benoni Leave The Gun Take The Cannoli X Boudica

Herding Group

  • Judge: Mr. Michael A. Canalizo
  • Entry: 223
    • 1st Place

    • Breed: Shetland Sheepdog
    • Name: GCHP Syringa - Akadia The Corsair

      2nd Place

    • Breed: Entlebucher Mountain Dog
    • Name: GCHS Neo Of Brunswick CGC RN TKI

      3rd Place

    • Breed: Australian Cattle Dog
    • Name: CH Desperados You Had Me From Hello At Dawn Heir

      4th Place

    • Breed: Cardigan Welsh Corgi
    • Name: GCH Pawcific I Walk With the King PT CAA BCAT CGC

Best in Miscellaneous Class

  • Judge: None entered
  • Entry: ---
    • Breed: ---
    • Name: ---


Unofficial results and subject to change

The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.