121218_Pancho_wwg120618_cloud_wwg121218_wilma_wwg121218_oscar_wwg121218_Shakespeare_wwg121218_Tango_wwg121218_Prince_wwg121218_RIOT_wwg121218_Maverick_wwg121218_wwg_Nina121218_Faggia_wwg112918_Lloyd_wwg121218_Casino_wwg120618_Nathan_wwg121218_Harvey_wwg120618_isla_wwg120618_Bono_wwg120618_Utter_wwg120618_bruno_wwg120618_paige_wwg

Harrisburg Kennel Club, Inc. Harrisburg, PA 2019-04-13

Posted by: James Mitchell

Total Entry: 1512

Best In Show

  • Judge: Kimberly Meredith Cavanna
    • Breed: Old English Sheepdog
    • Name: GCHS Bagatelle Moonlight Drive

Reserve Best In Show

  • Judge: Kimberly Meredith Cavanna
    • Breed: Samoyed
    • Name: GCH Sammantic Querida

Junior Showmanship

  • Judge: Krista Hansen
  • Entry: 12
    • Class: Open Intermediate
    • Name: Hailey Gillotti
    • Breed: English Springer Spaniel

Best In Show: Nat'l Owner Handled Series

Not offered.

Reserve Junior Showmanship

  • Judge: Krista Hansen
  • Entry: 12
    • Class: Open Senior
    • Name: Olivia Persinger
    • Breed: Wirehaired Dachshund

Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series

Not offered.

Sporting Group

  • Judge: Roger Hartinger
  • Entry: 295
    • 1st Place

    • Breed: Weimaraner
    • Name: GCH Unity's Bzyfeet Good Hair Day

      2nd Place

    • Breed: English Cocker Spaniel
    • Name: GCH Foxwood's Ivywood All Hallow's Eve

      3rd Place

    • Breed: English Springer Spaniel
    • Name: GCH Legacy Oaks Emperor

      4th Place

    • Breed: Wirehaired Pointing Griffon
    • Name: GCHS Whiskeytown Stonehenge Riding Shotgun JH

Hound Group

  • Judge: Elliott B.Weiss
  • Entry: 176
    • 1st Place

    • Breed: American Foxhound
    • Name: CH Kiarry's Diamond Girl

      2nd Place

    • Breed: Irish Wolfhound
    • Name: GCHS Dun Myrica Never Say Never Of Eagle

      3rd Place

    • Breed: Wirehaired Dachshund
    • Name: GCH Brazosski Ringo Starr At Rivendell

      4th Place

    • Breed: Scottish Deerhound
    • Name: GCH Foxcliff Master Of The Hunt

Working Group

  • Judge: Debra Thornton
  • Entry: 299
    • 1st Place

    • Breed: Samoyed
    • Name: GCH Sammantic Querida

      2nd Place

    • Breed: Komondor
    • Name: CH Meadow View Quintessential Zillion To One

      3rd Place

    • Breed: Portuguese Water Dog
    • Name: CH Pouch Cove Above It All

      4th Place

    • Breed: Cane Corso
    • Name: Liberty's Twist Of Fate At Italica

Terrier Group

  • Judge: Chas Otis
  • Entry: 117
    • 1st Place

    • Breed: American Staffordshire Terrier
    • Name: GCH Dotcom-Alcala's Not Connected Just Convinced

      2nd Place

    • Breed: Scottish Terrier
    • Name: GCHG Whiskeybae Haselmere Habanera

      3rd Place

    • Breed: Norfolk Terrier
    • Name: CH Yarrow Venerie Spring Frost

      4th Place

    • Breed: Russell Terrier
    • Name: CH Highland Glen My Halleujah

Toy Group

  • Judge: Mark Lucas
  • Entry: 175
    • 1st Place

    • Breed: Papillon
    • Name: GCH InVolo Man In The Mirror

      2nd Place

    • Breed: Pug
    • Name: GCH Casa Blanca's Fighting Irish

      3rd Place

    • Breed: Pomeranian
    • Name: GCHS Gar-V N Gw's The Amazing Spider-Man

      4th Place

    • Breed: Italian Greyhound
    • Name: GCH Celtic Unharrie I Can Afford To Be Late

Non-Sporting Group

  • Judge: John Wade
  • Entry: 151
    • 1st Place

    • Breed: Bichon Frise
    • Name: CH Barberry Hillwood Hot Child In The City

      2nd Place

    • Breed: French Bulldog
    • Name: CH Liburnium Diamond Fabelhaft

      3rd Place

    • Breed: Bulldog
    • Name: CH Imperious Hamitup She's A Heartbreaker

      4th Place

    • Breed: Boston Terrier
    • Name: GCHB QB and Hickory Hills Grand Tradition

Herding Group

  • Judge: Elizabeth Muthard
  • Entry: 289
    • 1st Place

    • Breed: Old English Sheepdog
    • Name: GCHS Bagatelle Moonlight Drive

      2nd Place

    • Breed: German Shepherd Dog
    • Name: Carma's Capuccino Of Alkarah

      3rd Place

    • Breed: Australian Shepherd
    • Name: GCHG Skyecove's Bonfire

      4th Place

    • Breed: Beauceron
    • Name: GCH Jaguar Noir Des Monts Du Lac

Best in Miscellaneous Class

  • Judge: ---
  • Entry: ---
    • Breed: ---
    • Name: ---


Unofficial results and subject to change

The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.