Shawnee Kennel Club, Inc. Stephenson, VA 2019-04-06
Posted by: James Mitchell
Total Entry: 541
Best In Show
- Judge: Judith Ann Smith
- Breed: Standard Poodle
- Name: GCHG Stone Run Afternon Tea CD
Reserve Best In Show
- Judge: Judith A. Newton
- Breed: Pug
- Name: GCHP Hill Country Puttin'On The Ritz
Junior Showmanship
- Judge: Cindy Partridge
- Entry: 10
- Class: ---
- Name: ---
- Breed: Australian Terrier
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Diane Kepley
- Entry: ---
- Breed: Rhodesian Ridgeback
- Name: CH Oakhurst Leena Roo
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Cindy Partridge
- Entry: 10
- Class: ---
- Name: ---
- Breed: ---
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Diane Kepley
- Entry: ---
- Breed: Sealyham Terrier
- Name: GCH Rosemont & Goodspice Ez On The Eyes
Sporting Group
- Judge: Mr. Bradley Jenkins
- Entry: 100
- Breed: Irish Setter
- Name: GCHG Evergreen Set Fire To The Rain
- Breed: Flat-Coated Retriever
- Name: GCHG Argon's Purple Rain RI CGC TKI
- Breed: Wirehaired Pointing Griffon
- Name: GCHS Whiskeytown Stonehenge Riding Shotgun JH
- Breed: English Cocker Spaniel
- Name: GCHS Warwick's Country Roads At Sugarland
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Anne D O'Reilly
- Entry: 94
- Breed: Afghan Hound
- Name: GCHP Aga Djari's Fifth Dimension Of Sura
- Breed: Basenji
- Name: GCH KISA Love At First Sight
- Breed: Basset Hound
- Name: GCHB Renaissance Versailles
- Breed: Beagle (over 13")
- Name: CH Pun Kotzky Sweet Dreams Are Made Of This
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Nancy Liebes
- Entry: 114
- Breed: Bernese Mountain Dog
- Name: GCHG Von Engel's Designated Driver From Indian Hill
- Breed: Great Dane
- Name: GCH Jerdan's High Intensity Catagory 5V Victoria CGC TKN
- Breed: Giant Schnauzer
- Name: CH Magna's Uptown Funk
- Breed: Siberian Husky
- Name: GCH Snocrest's She's So Fine
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Linda Reece
- Entry: 94
- Breed: West Highland White Terrier
- Name: GCHG Zackshine Boy De La Pomme
- Breed: Airedale Terrier
- Name: GCHS Crescent V Raynaire V Emerick's Triple Crown
- Breed: Norfolk Terrier
- Name: GCH Yarrow Venerie Spring Frost
- Breed: Bedlington Terrier
- Name: GCH LAMZ Really Really Ridiculously Good Looking
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Nancy Liebes
- Entry: 73
- Breed: Pug
- Name: GCHP Hill Country Puttin'On The Ritz
- Breed: Cavalier King Charles Spaniel
- Name: CH Orchard Hill Gotta Adore Me
- Breed: Affenpinscher
- Name: GCH Yarrow Hi Tech Sheena Of The Jungle
- Breed: English Toy Spaniel (King Charles & Ruby)
- Name: CH Caledonia Adair's I Walk On Water
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Bradley Jenkins
- Entry: 37
- Breed: Standard Poodle
- Name: GCHP Stone Run Afternoon Tea
- Breed: Lowchen
- Name: CH Musicbox Infinity Star Bechamel BCAT
- Breed: Keeshond
- Name: GCHB Skyline's Path To The Highest Peak OAJ NA
- Breed: Shiba Inu
- Name: GCHS Kiralia's Rising Above The Madness
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: David Jay Hyman
- Entry: 50
- Breed: Australian Shepherd
- Name: GCHP Skyecove's Bonfire
- Breed: Border Collie
- Name: GCHG Avatar Bayshore Now You See Me PT RN CGCA DJ ACT2 TKP OA OAJ NF CA BCAT
- Breed: Canaan Dog
- Name: GCHP Pleasant Hill Avram Of Carters Creek
- Breed: Pembroke Welsh Corgi
- Name: GCH Heronsway Capriccio
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.