Greater Miami Dog Club Miami, FL 2019-03-30
Posted by: Mike Szabo
Total Entry: 435
Best In Show
- Judge: Mrs. Jacqueline L. Stacy
- Breed: French Bulldog
- Name: GCHS Liburnium Diamond Fabelhaft
Reserve Best In Show
- Judge: Mrs. Jacqueline L. Stacy
- Breed: Doberman Pinscher
- Name: CH Phillmar V Velo So Good To Be Me
Junior Showmanship
- Judge: Ms. Collette Jaynes
- Entry: 15
- Class: Master
- Name: Jessica Braatz
- Breed: Chesapeake Bay Retriever
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
Not offered.
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Ms. Collette Jaynes
- Entry: 14
- Class: Open Junior
- Name: Ayden Hovermale
- Breed: French Bulldog
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
Not offered.
Sporting Group
- Judge: Mr. Terry Stacy
- Entry: 97
- Breed: Black Cocker Spaniel
- Name: Brickett's Miss Representation
- Breed: Golden Retriever
- Name: GCH Goldrox One In A Million
- Breed: ASCOB Cocker Spaniel
- Name: Scottfree Whiskey And Rye
- Breed: Clumber Spaniel
- Name: GCH Spice Twice Rattle And Hum
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Mr. Federico Fernandez
- Entry: 67
- Breed: Whippet
- Name: CH Karasar's Enchantress
- Breed: Basenji
- Name: CH Josefina Itapuca
- Breed: Afghan Hound
- Name: GCHB Sawsan Bint-Bint Diba Von Haussman
- Breed: Smooth Dachshund
- Name: GCH Turningpt Jalapeno Esplendido FDC
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mr. Dana P. Cline
- Entry: 79
- Breed: Doberman Pinscher
- Name: CH Phillmar V Velo So Good To Be Me
- Breed: Giant Schnauzer
- Name: GCHG Doc's Life Is Good CGC
- Breed: Bullmastiff
- Name: GCHG Greta Master Of The Night
- Breed: Portuguese Water Dog
- Name: GCHP Torrid Zone Smoke From A Distant Fire
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Mr. Terry Stacy
- Entry: 18
- Breed: Smooth Fox Terrier
- Name: GCHS Cheltenham Love In Paris
- Breed: Cairn Terrier
- Name: GCHP Nicairn Angelonia Hjo Got The Spirit DCAT
- Breed: Russell Terrier
- Name: CH D.B.F. Kingslanding Shooting Star
- Breed: Bedlington Terrier
- Name: Lamz Oceanview Ibiza Magna
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mr. James A. Moses
- Entry: 70
- Breed: Miniature Pinscher
- Name: GCHP Marlex Sunsprite Rose
- Breed: Yorkshire Terrier
- Name: GCHB Parkside's Secret Lover Of Xanadu
- Breed: Havanese
- Name: GCH Luffeyland's Broadway Baby
- Breed: Long Coat Chihuahua
- Name: GCHG Bramver's Karos
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Mr. Dana P. Cline
- Entry: 59
- Breed: French Bulldog
- Name: GCHS Liburnium Diamond Fabelhaft
- Breed: Miniature Poodle
- Name: GCH Danfour Keep The Madness Rolling
- Breed: Chow Chow
- Name: Jackpot Of The Blue Mystery Of Cunami
- Breed: Boston Terrier
- Name: GCHG Danicrest Bullets Lill' Boy Caught My Eye @ Taylwagon
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Mr. James A. Moses
- Entry: 45
- Breed: German Shepherd Dog
- Name: GCH Kysarah's Whiskey Cowboy
- Breed: Pembroke Welsh Corgi
- Name: GCHB Foxcroft First Edition At Brigadoon
- Breed: Miniature American Shepherd
- Name: GCHP Wyndemere's Baby U Can Drive My Car CGC TKP
- Breed: Old English Sheepdog
- Name: Wynward's Foursquare That's Sensational
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: Mr. James A. Moses
- Entry: 1
- Breed: Mudi
- Name: Akekal's Ain't Misbehaven' RN NAJ
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.