Finger Lakes Kennel Club, Inc. Syracuse, NY 2019-03-30
Posted by: Sandra D'Andrea
Total Entry: 1475
Best In Show
- Judge: Mr. James G. Reynolds
- Breed: Whippet
- Name: GCHP Pinnacle Kentucky Bourbon
Reserve Best In Show
- Judge: Mr. James G. Reynolds
- Breed: Standard Poodle
- Name: GCHG Stone Run Afternoon Tea CD
Junior Showmanship
- Judge: Mrs. Christina C. Miller
- Entry: 21
- Class: Open Senior
- Name: Nicole Mrzywka
- Breed: English Springer Spaniel
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Ms. Rita J. Biddle, Esq.
- Entry: ---
- Breed: Redbone Coonhound
- Name: TNT's & Rimfires Thunder Rd Gunnny RN GCCA CGCU
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Mrs. Christina C. Miller
- Entry: 21
- Class: Open Intermediate
- Name: Elise Patti
- Breed: Irish Setter
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Ms. Rita J. Biddle, Esq.
- Entry: ---
- Breed: Belgian Tervuren
- Name: GCH Hi-Co's Brighter Than Ewe At Coyote Run RN
Sporting Group
- Judge: Mrs. Susan St. John Brown
- Entry: 306
- Breed: English Springer Spaniel
- Name: GCHP Brightwater Gilchrist Dreaming Out Loud
- Breed: Golden Retriever
- Name: GCHP Hillock's Jack Daniels JH RA RATN WCX CGC VC
- Breed: Field Spaniel
- Name: GCHG SandsCape Who's That Girl
- Breed: Irish Setter
- Name: GCHG Lunn's Zippity Doo Dah
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Mrs. Sulie Greendale-Paveza
- Entry: 152
- Breed: Whippet
- Name: GCHP Pinnacle Kentucky Bourbon
- Breed: English Foxhound
- Name: GCH Monocacy Bend's Waterford
- Breed: Beagle (over 13")
- Name: GCHG Merry Music Chains Of Love
- Breed: Bloodhound
- Name: GCHG Bayside's As You Wish
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Ms. Marie Ann Falconer
- Entry: 269
- Breed: Siberian Husky
- Name: GCHP Sharin Nick Of Dynasty RC Kennel
- Breed: Doberman Pinscher
- Name: GCH Holly Woods Vengeance N Seven Days
- Breed: Bullmastiff
- Name: GCHG Bella Vita's Sambuca Malinari
- Breed: Akita
- Name: CH Triumf Sibiri Magnat
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Mr. Kenneth J.Kauffman
- Entry: 132
- Breed: West Highland White Terrier
- Name: GCH Arbroath's Pride
- Breed: Staffordshire Bull Terrier
- Name: GCHG Lackyle Bairille Dubailt
- Breed: Cairn Terrier
- Name: CH Stonebridge Upper Limit
- Breed: Skye Terrier
- Name: GCHB Seamist Knight To Remember BN CGC
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mr. Kenneth J.Kauffman
- Entry: 143
- Breed: Havanese
- Name: GCHP Angelheart N Adorabull's Moose On The Loose
- Breed: Pug
- Name: CH Foursquare My Time Has Come
- Breed: Brussels Griffon
- Name: GCH St Johns Independence Day At Whichwire
- Breed: Smooth Coat Chihuahua
- Name: GCHS Magic Montana's Monte Carlo
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Ms. Rita J. Biddle, Esq.
- Entry: 183
- Breed: Standard Poodle
- Name: GCHG Stone Run Afternoon Tea CD
- Breed: Schipperke
- Name: CH Whispering Pines Lover Boy
- Breed: Xoloitzcuintli
- Name: GCH Blanch-O's El Toro
- Breed: Boston Terrier
- Name: GCHG Sidestreet Shameless
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Mrs. Cathy H. Daugherty
- Entry: 222
- Breed: Old English Sheepdog
- Name: GCHG Bagatelle Moonlight Drive
- Breed: Briard
- Name: GCH Celebra's Good Enough For Government Work
- Breed: Belgian Tervuren
- Name: GCH Hi-Co's Brighter Than Ewe At Coyote Run RN
- Breed: Pembroke Welsh Corgi
- Name: GCHG Foothills Night Moves At Clover Hill
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: Mr. James M. Brown
- Entry: 1
- Breed: Mudi
- Name: Starcrest Rogue In The Night Sky
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.