Mid-Del-Tinker Kennel Club, Inc. Claremore, OK 2019-03-29
Posted by: Sue Vroom
Total Entry: 1092
Best In Show
- Judge: Mrs. Toddie Clark
- Breed: Schipperke
- Name: GCHP Rivendale's Barefoot Bandit
Reserve Best In Show
- Judge: Mrs. Toddie Clark
- Breed: Norwich Terrier
- Name: GCH Roserock's My Eyes Adore You
Junior Showmanship
- Judge: Mr. James Fehring
- Entry: 16
- Class: Open Intermediate
- Name: Bevin Towell
- Breed: Beagle (over 13")
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mr. Robert J Shreve
- Entry: 314
- Breed: ---
- Name: ---
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Mr. James Fehring
- Entry: 16
- Class: Master
- Name: Jade Rosenkoetter
- Breed: Golden Retriever
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mr. Robert J. Shreve
- Entry: 314
- Breed: ---
- Name: ---
Sporting Group
- Judge: Mr. Arley D. Hussin
- Entry: 128
- Breed: German Shorthaired Pointer
- Name: GCHG Silverlakes There's No Business Like Show Busin
- Breed: Weimaraner
- Name: GCHB Silhouette Spellbound
- Breed: Black Cocker Spaniel
- Name: GCH Sovran's La Rejouissance
- Breed: English Springer Spaniel
- Name: GCHB Foxboro Twist Of Fate
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Mr. John P, Wade
- Entry: 112
- Breed: Wirehaired Dachshund
- Name: GCHG J-Walk's Pink Diamond SW
- Breed: Whippet
- Name: GCHG Bo-Bett Air Force One
- Breed: Saluki
- Name: GCHP Aurora's Rhythm of My Heart
- Breed: Bloodhound
- Name: CH Spokesman (Sweden)
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mr. Jon R. Cole
- Entry: 205
- Breed: Boxer
- Name: GCHP Cinnabon's Bedrock Bombshell
- Breed: Black Russian Terrier
- Name: GCHG Midnight Rider's Black Denim Trousers
- Breed: Rottweiler
- Name: GCHS Bang's Catch Me If You Can RA CA FDC CGC
- Breed: Great Pyrenees
- Name: GCHS Rivergrove's Cloudy Bay
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Mr. Robert J Shreve
- Entry: 102
- Breed: Norwich Terrier
- Name: GCH Roserock's My Eyes Adore You
- Breed: Staffordshire Bull Terrier
- Name: GCHG Absolute Dark Chocolate Caramel And C Salt
- Breed: Sealyham Terrier
- Name: GCHB Pegfield Tintern Tiggy-Winkle
- Breed: Rat Terrier
- Name: GCHS Felixville's Skippin CJ Tooloulou
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mrs. Anne Bolus
- Entry: 173
- Breed: Havanese
- Name: GCHP Oeste's In The Name Of Love
- Breed: Maltese
- Name: GCH Ta-jon's Suga Suga How'd You Get So Fly @ Kesanna
- Breed: Miniature Pinscher
- Name: GCHG Flashfires Shaws Calling Dibbs
- Breed: Papillon
- Name: GCHP Crown Jewel Royal Treasure At Adaugeo
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Mr. Jon R Cole
- Entry: 166
- Breed: Schipperke
- Name: GCHP Rivendale's Barefoot Bandit
- Breed: Chinese Shar-Pei
- Name: GCHP Majesty's Legaxy Another Easy Masterpice
- Breed: Standard Poodle
- Name: GCHP Dawin Steal My Heart
- Breed: Tibetan Terrier
- Name: GCH Barnstorm Blue Blood Royalty By Dzine
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Mr. David Bolus
- Entry: 183
- Breed: Pembroke Welsh Corgi
- Name: GCHG Coventry Good Vibrations
- Breed: Cardigan Welsh Corgi
- Name: GCHP Harmony's The Point Of No Return
- Breed: German Shepherd Dog
- Name: GCHP Marquis 'Hermes V Kenlyn
- Breed: Belgian Tervuren
- Name: GCH Stonewalls Let's Make It A Double
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: Mr. Michael Canalizo
- Entry: 6
- Breed: Russian Toy
- Name: Vivabossa Jan Lui
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.