Fayetteville Kennel Club, Inc. Raleigh, NC 2019-03-24
Posted by: Mark Desrosiers
Total Entry: 1711
Best In Show
- Judge: Mr. Dana P. Cline
- Breed: Whippet
- Name: GCHP Pinnacle Kentucky Bourbon
Reserve Best In Show
- Judge: Mr. Dana P. Cline
- Breed: Welsh Terrier
- Name: GCHG Brightluck Money Talks
Junior Showmanship
- Judge: Mrs. Cornelia M. Howard
- Entry: 23
- Class: Open Senior
- Name: O'Malley McGee
- Breed: Vizsla
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mrs. Michelle Scott
- Entry: 530
- Breed: Belgian Tervuren
- Name: GCHP Sky Acres Maximum Altitude
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Mrs. Cornelia M. Howard
- Entry: 23
- Class: Open Intermediate
- Name: Juliana Palmer
- Breed: Kerry Blue Terrier
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mrs. Michelle Scott
- Entry: 530
- Breed: Pug
- Name: GCHP Pennwood Kinetta Coachie's Pride And Joy
Sporting Group
- Judge: Mrs. Michelle Scott
- Entry: 366
- Breed: Golden Retriever
- Name: GCHP Hillock's Jack Daniels JH RA RATN WCX CGC VC
- Breed: Vizsla
- Name: GCHP Tradewinds Ida Bomb CA JH
- Breed: Labrador Retriever
- Name: GCHG Davris Tabatha's Dutch
- Breed: English Springer Spaniel
- Name: GCHP Cerise Bonanza
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Mrs. Debbie Cambell-Freeman
- Entry: 207
- Breed: Whippet
- Name: GCHP Pinnacle Kentucky Bourbon
- Breed: Beagle (13" and under)
- Name: GCHB Torquay Star Spangled Banner
- Breed: Afghan Hound
- Name: GCHS Sawsan Bint-Bint Diba Von Haussman Of Cofino
- Breed: Pharaoh Hound
- Name: CH Jomara's Mystic Heart Of Gold
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Dr. Michael J. Woods
- Entry: 325
- Breed: Black Russian Terrier
- Name: GCHP Oles Ognennu Zver CGCU
- Breed: Cane Corso
- Name: Liberty's Twist of Fate
- Breed: Bullmastiff
- Name: GCH Silverback's Wind Of Fate
- Breed: Akita
- Name: CH Triumf Sibiri Magnat
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Mr. James E. Frederiksen
- Entry: 131
- Breed: Welsh Terrier
- Name: GCHG Brightluck Money Talks
- Breed: Norwich Terrier
- Name: GCH Roserock's my eyes adored you
- Breed: Miniature Bull Terrier
- Name: GCHS Notorious Pocket Rocket
- Breed: Lakeland Terrier
- Name: CH Hi-Kel Terrydale Troubadour
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mr. David J. Kirkland
- Entry: 230
- Breed: Havanese
- Name: GCHP Oeste's In The Name Of Love
- Breed: Pug
- Name: GCHP Hill Country Puttin'On The Ritz
- Breed: Toy Poodle
- Name: GCHG Smash Jp Copenhagen
- Breed: Brussels Griffon
- Name: GCH Winterfell's Almost An Angel At St Johns
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Mr. Michael Canalizo
- Entry: 196
- Breed: Lhasa Apso
- Name: GCHG Siimline's Love Legacy Truth
- Breed: Bichon Frise
- Name: GCH Sassafras One's Vogelflight's Honor To "Eli"
- Breed: French Bulldog
- Name: GCHG LeBull's Reveries Harrigan
- Breed: Miniature Poodle
- Name: GCH Danfour Keep The Madness Rolling
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Mr. Allen L. Odom
- Entry: 193
- Breed: Belgian Tervuren
- Name: GCHP Sky Acres Maximum Altitude
- Breed: German Shepherd Dog
- Name: GCHG Breal-Jogra's Isabella CGC
- Breed: Belgian Malinois
- Name: GCHP Broadcreek's Hurricane RN CGC TT
- Breed: Australian Shepherd
- Name: GCHB Paramount Firelight Summer Breeze
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: Mr. Allen L. Odom
- Entry: 1
- Breed: Portuguese Podengo
- Name: Blacksheep Tempis Fugit
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.