Oakland Kennel Club Vallejo, CA 2019-03-23
Posted by: Jane Myers
Total Entry: 1302
Best In Show
- Judge: Mrs. Marissa L Clark
- Breed: Newfoundland
- Name: GCHP Oceano Darbydale's Xecutive Decision
Reserve Best In Show
- Judge: Mrs. Marissa L Clark
- Breed: Keeshond
- Name: GCHP Skyline Summerwind Order In The Court
Junior Showmanship
- Judge: Mr. Daniel Dahlberg
- Entry: 20
- Class: Open Senior
- Name: Kylie Compton
- Breed: English Springer Spaniel
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mr. Alberto Berrios
- Entry: 462
- Breed: Puli
- Name: GCHG Cordmaker Boys Will Be Boys
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Mr. Daniel Dahlberg
- Entry: 20
- Class: Open Junior
- Name: Audrey Boyer
- Breed: Whippet
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mr. Alberto Berrios
- Entry: 463
- Breed: Bullmastiff
- Name: CH A'Dell's Game On
Sporting Group
- Judge: Mr. Douglas P McFarlane
- Entry: 214
- Breed: English Setter
- Name: GCHG Winchester's Made My Day
- Breed: English Springer Spaniel
- Name: GCHG Wynmoor Interstellar
- Breed: Sussex Spaniel
- Name: GCH Three D Clussexx Legends Of The Fall
- Breed: Weimaraner
- Name: GCHG Silhouette's Showstopper
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Mrs. Polly (Mrs. Robert) D Smith
- Entry: 185
- Breed: Irish Wolfhound
- Name: GCHG Khaleesi's Drogon Of The Seven Kingdoms
- Breed: Petit Basset Griffon Vendeen
- Name: GCHS M & M's Calamity Jane
- Breed: Longhaired Dachshund
- Name: GCHG Koradox Pramada's Force Of Nature SL
- Breed: Basset Hound
- Name: GCHS Jolly Time My Way At Topsfield-Lebrera
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Ms. Joyce A. Vanek
- Entry: 292
- Breed: Newfoundland
- Name: GCHP Oceano Darbydale's Xecutive Decision
- Breed: Mastiff
- Name: GCHB Southport's Douglas Macarthur
- Breed: Boxer
- Name: GCHP Irondale's Just A Good Ole Boy
- Breed: Leonberger
- Name: GCHB Lowenhohle Magical Phalin Perrin
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Mrs. Terry Berrios
- Entry: 137
- Breed: Miniature Schnauzer
- Name: GCHS Caramel Sky High Wish Upon A Star
- Breed: Norfolk Terrier
- Name: GCH Villassa Country Belle
- Breed: Lakeland Terrier
- Name: GCHS Ellenside Red Ike At Eskwyre
- Breed: Kerry Blue Terrier
- Name: GCHG Kallehan Super Power
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Ms. Denny C. Mounce
- Entry: 154
- Breed: Pug
- Name: GCHP Nirvana's Skittles
- Breed: Chinese Crested
- Name: GCHB Adoration's Start Me Up
- Breed: Brussels Griffon
- Name: GCHG Bobcat A Nickel For A Kiss
- Breed: Miniature Pinscher
- Name: GCHS Sidels Feisty Francesca
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Mrs. Terry Berrios
- Entry: 152
- Breed: Keeshond
- Name: GCHP Skyline Summerwind Order In The Court
- Breed: Standard Poodle
- Name: Peartree This Is How We Do It
- Breed: Shiba Inu
- Name: GCHS Honovi Manamihime Go Akakiyosou
- Breed: Bichon Frise
- Name: GCHG Demartini's HRH Prince George Of Cambridge
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Ms. Joyce A. Vanek
- Entry: 139
- Breed: Shetland Sheepdog
- Name: GCHP Syringa - Akadia The Corsair
- Breed: Bearded Collie
- Name: GCHP Scott's Lady Liberty
- Breed: Cardigan Welsh Corgi
- Name: GCHS Pawcific I Walk With the King PT CAA BCAT CGC
- Breed: Australian Shepherd
- Name: GCH Heatherhill Black Magic
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: Mrs. Terry Berrios
- Entry: 6
- Breed: Dogo Argentino
- Name: Vega Of Warrior Dogos
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.