121218_Pancho_wwg120618_cloud_wwg121218_wilma_wwg121218_oscar_wwg121218_Shakespeare_wwg121218_Tango_wwg121218_Prince_wwg121218_RIOT_wwg121218_Maverick_wwg121218_wwg_Nina121218_Faggia_wwg112918_Lloyd_wwg121218_Casino_wwg120618_Nathan_wwg121218_Harvey_wwg120618_isla_wwg120618_Bono_wwg120618_Utter_wwg120618_bruno_wwg120618_paige_wwg

Heart of America Kennel Club, Inc. Kansas City, MO 2019-03-10

Posted by: Gina Wieser

Total Entry: 1387

Best In Show

  • Judge: Cindy Meyer
    • Breed: Boxer
    • Name: GCH Cinnibon's Bedrock Bombshell

Reserve Best In Show

  • Judge: Cindy Meyer
    • Breed: Welsh Terrier
    • Name: GCH Brightluck Money Talks

Junior Showmanship

  • Judge: Ralph (Sonny) Ambrosio
  • Entry: 16
    • Class: Open Intermediate
    • Name: Emma Ewing
    • Breed: Shetland Sheepdog

Best In Show: Nat'l Owner Handled Series

  • Judge: Loraine Boutwell
  • Entry: 431
    • Breed: Parson Russell Terrier
    • Name: GCHB Posey Canyon Classic Hijinx

Reserve Junior Showmanship

  • Judge: Ralph (Sonny) Ambrosio
  • Entry: 16
    • Class: Open Intermediate
    • Name: Miya Brown
    • Breed: Pekingese

Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series

  • Judge: Loraine Boutwell
  • Entry: 431
    • Breed: Bulldog
    • Name: GCH Enjoy's Bold North

Sporting Group

  • Judge: Gloria Kerr
  • Entry: 210
    • 1st Place

    • Breed: Gordon Setter
    • Name: GCHG Hotchkiss Amberlove Back To Nature

      2nd Place

    • Breed: English Setter
    • Name: CH Wingfield 'N Chebaco Here And Now

      3rd Place

    • Breed: Golden Retriever
    • Name: GCHG Tamarack All That Jazz AJP OAP NA NAJ RE BN DS TKN CGC

      4th Place

    • Breed: Wirehaired Pointing Griffon
    • Name: GCH Aux Lake Rum Tum Rudy SH

Hound Group

  • Judge: Ralph (Sonny) Ambrosio
  • Entry: 154
    • 1st Place

    • Breed: Petit Basset Griffon Vendeen
    • Name: CH Mirepoix's Eton Mess Pudding

      2nd Place

    • Breed: Smooth Haired Dachshund
    • Name: GCHG Passport's I Kissed A Girl SS

      3rd Place

    • Breed: Wirehaired Dachshund
    • Name: CH J-Walk Devil In Disguise

      4th Place

    • Breed: Norwegian Elkhound
    • Name: GCHS Elgwood 'N Highpoint's Summit

Working Group

  • Judge: Brian Meyer
  • Entry: 297
    • 1st Place

    • Breed: Boxer
    • Name: GCH Cinnibon's Bedrock Bombshell

      2nd Place

    • Breed: Doberman Pinscher
    • Name: GCH Protocol's I Came I Saw I Sparkled

      3rd Place

    • Breed: Akita
    • Name: GCHS Dune's Kicking And Screaming

      4th Place

    • Breed: Black Russian Terrier
    • Name: GCHS Midnight Rider's Black Denim Trousers

Terrier Group

  • Judge: Loraine Boutwell
  • Entry: 108
    • 1st Place

    • Breed: Welsh Terrier
    • Name: GCH Brightluck Money Talks

      2nd Place

    • Breed: West Highland White Terrier
    • Name: GCH Arbroath's Pride

      3rd Place

    • Breed: Smooth Fox Terrier
    • Name: GCHB Nileefox Dirty Outlaw

      4th Place

    • Breed: Wire Fox Terrier
    • Name: GCH Steele Force With Tenn Penn

Toy Group

  • Judge: Brian Meyer
  • Entry: 297
    • 1st Place

    • Breed: Yorkshire Terrier
    • Name: GCH Karma Hekan Mini Cooper

      2nd Place

    • Breed: Brussels Griffon
    • Name: GCHS New Years Somerset Single Barrel Batch

      3rd Place

    • Breed: Pekingese
    • Name: GCH Sunrise Dragon Nikola

      4th Place

    • Breed: Affenpinscher
    • Name: CH Point Dexter V Tani Kazari

Non-Sporting Group

  • Judge: Shalisa Neely
  • Entry: 177
    • 1st Place

    • Breed: Schipperke
    • Name: CH Rivendel's Barefoot Bandit

      2nd Place

    • Breed: Dalmatian
    • Name: GCHP Dakota Into The Woods

      3rd Place

    • Breed: French Bulldog
    • Name: GCH Qazara Eternal Reign

      4th Place

    • Breed: Standard Poodle
    • Name: GCH Dawin Steal My Heart

Herding Group

  • Judge: William Bill Shelton
  • Entry: 219
    • 1st Place

    • Breed: Bearded Collie
    • Name: GCH Ragtyme Call Off The Search

      2nd Place

    • Breed: Shetland Sheepdog
    • Name: GCHG Idlewild Believing

      3rd Place

    • Breed: Cardigan Welsh Corgi
    • Name: GCHG Kingsbury Claymore Lucky Venture

      4th Place

    • Breed: German Shepherd Dog
    • Name: Winsome's Guilty Pleasbear V Lonestar

Best in Miscellaneous Class

  • Judge: ---
  • Entry: ---
    • Breed: ---
    • Name: ---


Unofficial results and subject to change

The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.